Az állami vállalatok piócáiról beszélt Bolojan
Ilie Bolojan egy csütörtök esti televíziós interjúban azt mondta, hogy a politikai klientúrák eltűrése vezetett egyes állami vállalatok vezetőinek arcátlanul magas fizetéséhez. Regált Marcel Ciolacu kijelentésére is, miszerint a román gazdaság nem omlott össze.
Az Antena3-nak nyilatkozó miniszterelnököt arról kérdezték, hogy a nyugdíjasok megadóztatása helyett miért nem néhány veszteséges állami vállalat igazgatójának 30 ezer lejes fizetését csökkentette a kormány. Bolojan elmondta, hogy nem akart általánosítani, de az elmúlt években számos állami vállalat igazgatótanácsába politikai alapon kerültek be emberek.
„Piócák (...), nem nevezhetem őket másként. (...) Olyan emberek, akik nem felelősségnek és kihívásnak, hanem jutalomnak tekintették az igazgatótanácsi tagságukat” – idézte az Agerpres a kormányfőt. Hozzátette: miután megvetették a lábukat, ezek az emberek légből kapott teljesítménykritériumok alapján bónuszokat kaptak akkor is, ha a vállalat veszteséges volt, a privilégiumaikat pedig bebetonozták a kollektív munkaszerződésekben.
A kormányfő elmondta, hogy „második lépésként” ezek a vállalatvezetők elkezdték növelni a fizetésüket: 12 ezer lejről indultak, és három hónap múlva rájöttek, hogy fel kell zárkózniuk a magánszférában tevékenykedő menedzserek juttatásaihoz, és 50 ezer lejes bért szavaztattak meg maguknak. Bolojan szerint ez történt az Otopeni repülőteret működtető vállalatnál is. A miniszterelnök leszögezte: prioritásának tekinti az állami vállalatvezetők „arcátlan” bérének korrigálását.
Kapcsolódó
Ilie Bolojan azt is kijelentette, hogy át kell világítani az összes állami intézményt és hatóságot, mert csak így lehet kiszűrni a pazarlásokat. A miniszterelnök példaként említette, hogy a kormány protokollosztálya 30 személyt foglalkoztat, miközben az elnöki hivatalé csak kilencet, pedig az államfőre fontosabb külképviseleti feladatok hárulnak. Bolojan elmondta azt is, hogy működik a kormánynál egy úgynevezett intézményi reziliencia szolgálat, ahol 13-an dolgoznak, és az alkalmazottak nem tudták neki elmagyarázni, hogy voltaképp mi a munkájuk.
„Ez nincs rendben. Ezért valamennyi romániai intézményben, akár tetszik, akár nem, ésszerűen kell személyzetet alkalmazni, mert nem az égből kapják a fizetésüket” – jelentette ki Bolojan. Szerinte az sincs rendben, hogy miközben a közszférában sokan lazsálnak, a magánszféra munkaerőhiánnyal küszködik. De hangsúlyozta, hogy a közszférát nem szabad démonizálni, mert azért ebben az ágazatban sokan jól végzik a munkájukat.
Üzenet Ciolacunak
Ilie Bolojan kérdésre válaszolva azt mondta: nem akar vitába szállni Marcel Ciolacuval, de ha minden olyan jó, ahogyan a szociáldemokrata politikus állítja, akkor miért nem lelkesedett a miniszterelnöki posztért. A kormányfő Ciolacunak arra a szerdai kijelentésére reagált, miszerint a román gazdaság nem omlott össze, és „az elvakult” megszorítások nem csökkentik, hanem növelik a költségvetési hiányt. A volt miniszterelnök arra is emlékeztetett, hogy az adóreform a korábbi jobboldali kormány által kidolgozott helyreállítási terv egyik vállalása.
„Ha valóban minden szép és jó, akkor miért fizetjük a legmagasabb kamatokat az Európai Unióban, miért van a legnagyobb deficitünk, és miért vagyunk olyan helyzetben, mint most?” – tette fel a kérdést Bolojan. Rámutatott arra, hogy az elmúlt években Románia számos területen előrelépett, felzárkózott az Európai Unióhoz, ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy „a jelenlegi helyzethez több éven keresztül hozott kormányzati döntések vezettek”. Ezért szerinte a mostani koalíciónak az a dolga, hogy ne kövesse el az előző kormányok hibáit.
„Ha mindannyian vállaljuk a felelősséget ezért a helyzetért, amiért én már bocsánatot kértem Románia polgáraitól, akkor azt hiszem, van esélyünk megérteni, hogy mit kell tenni az egyensúly megőrzéséért a nehéz helyzetből való kilábalásért” – jelentette ki Bolojan. Arra a kérdésre, hogy az elmúlt öt év miniszterelnökei tartoznak-e bocsánatkéréssel, azt válaszolta, hogy mindenki azt teszi, amit helyesnek tart.
A miniszterelnöki interjú itt látható:
CSAK SAJÁT