Bolojan: idén nyáron jön a helyi közigazgatási reform

Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy a közeljövőben a helyi közigazgatás reformját hajtják végre, ami nem jár majd önkormányzatok megszűnésével. A kormányfő az Antena 3 műsorában beszélt erről. Olyan intézkedéseket tervez, amelyek elsősorban a községeket tennék pénzügyi szempontból hatékonyabbá. 

„A közigazgatási átszervezés szükségszerű Románia számára, de hazudnék, ha azt mondanám, hogy idén vagy jövőre megtörténik, mert nehéz egyszerre sok bonyolult műveletet végrehajtani. Ennek a kormánynak az energiája arra összpontosul, hogy Románia kilábaljon ebből a nehéz időszakból, de az egyik összetevő, amelyet az elkövetkező időszakban, idén nyártól kezdve fogunk megvalósítani, a helyi közigazgatás reformja, de nem az önkormányzatok megszüntetésének értelmében, mert ezt általában a választási ciklus végén teszik meg” – mondta Bolojan miniszterelnök az Antena 3 műsorában arra a kérdésre, hogy tervezi-e a területi átszervezést, a megyék megszüntetését és a fejlesztési régiók megszervezését, számol be az Agerpres.

Bolojan szerint már jövő héten dolgozni kezd egy munkacsoport az intézkedéseken. | Fotó: Agerpres

Az önkormányzatok megszüntetésével kapcsolatban hozzátette, „még ha szeretnénk is, akár holnaptól, ezt megtenni, azok az emberek, akiknek mandátumuk van, akiket megválasztanak, általában lezárják a mandátumukat”.

A kormányfő elmondta, a helyi közigazgatás, mint minden közigazgatási struktúra, hatékonyabb lehet, „jobban a polgárok szolgálatában állhat”, alacsonyabb összegekből jobb szolgáltatásokat nyújtva.

„Mit fogunk tenni? Jövő héttől munkacsoportokat fogunk alakítani az egyes struktúrákra – municípiumok, városok, községek –, mert a problémáik nagyon különbözőek. (...) Nem megszüntetésről van szó, hanem olyan intézkedések meghozataláról, amelyek hatékonyabbá teszik őket. Igaz, hogy sok község van, több mint 60%, amely nem tudja fedezni személyzeti költségeit a polgároktól beszedett adókból. De lehetőségük van arra, hogy eldöntsék a városházán dolgozók létszámát, a takaró nem elég nagy, hogy addig nyújtózzanak, ameddig akarnak. Lehetőségük van arra, hogy a bérszintjüket az alpolgármester szintjéig meghatározzák. (...) Nekik van a legalacsonyabb adószintjük, mert a román állampolgár tudatában nincs kapcsolat a önkormányzatnak fizetett adó és az általa nyújtott szolgáltatások minősége között. És akkor ki kell dolgoznunk ezeket a mechanizmusokat, ahol a kormány pénzt ad, hogy működni tudj, aztán adunk egy bértáblát, egy bérszintet, adunk egy létszámot, hogy korlátozzuk a kiadásokat, nem feltétlenül kell két személyi tanácsadó egy polgármesternek” – vázolta a kormányfő.

Bolojan szerint az alpolgármesternek nem kellene külön tanácsadó, és csökkenteni lehetne a helyi tanácsosok számát.

„Ezekre a településekre vonatkozóan szabályokat kell felállítanunk. Meg kell határoznunk, akár tetszik, akár nem, a vagyonadónak egy olyan szintjét, amely lehetővé teszi, hogy ezekből az adókból részben működjenek ezek az adminisztrációk. Hogy az emberek megértsék, hogy attól függően, hogy mennyit fizetnek, arányosan részesülniük kell az ehhez a szinthez kapcsolódó szolgáltatásokból is” – zárta mondandóját.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?