Az államfő és a védelmi minisztérium is cáfolja, hogy az USA katonákat vonna ki Romániából
Ilie Bolojan szerint semmi sem utal arra, hogy az Egyesült Államok katonákat készül kivonni Kelet-Európából. Bukarest eddig nem kapott hivatalos tájékoztatást Washingtontól a Romániában állomásozó amerikai katonák esetleges kivonásáról – szögezte le kedd este a védelmi minisztérium.
Keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő államfő elmondta, hogy Washington nem erősítette meg az amerikai katonák kivonására vonatkozó sajtóértesüléseket. Emlékeztetett: az amerikai diplomácia vezetője, Marco Rubio a NATO-külügyminiszterek legutóbbi találkozóján megerősítette, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO mellett.Romániában több fontos támaszpont is működik | Fotó: MApN/Facebook
Bolojan hangsúlyozta, hogy információk szerint az amerikai kormányzaton belül és a Pentagonnál is zajlanak tárgyalások „a kiadások csökkentéséről és átszervezésekről”, de a NATO keleti szárnyáról nem tesznek említést ezek a hírek. „Úgy gondolom, hogy jelenleg ez a NATO legfontosabb európai szárnya, és ezzel nemcsak a kelet-európaiak vannak tisztában, hanem mindenki, aki tudja, mit jelent Európa biztonsága” – szögezte le.
Az ügyvivő államfő hozzátette, a NATO-val szembeni kötelezettségek betartása nem jelenti azt, hogy nem lehetnek „bizonyos átrendeződések, áttelepítések”, ilyenekre ugyanis folyamatosan sor kerül.
Az Agerpres beszámolója szerint a védelmi minisztérium is reagált a híresztelésekre, emlékeztettek, hogy a román–amerikai kapcsolatokat a közös értékeken, kölcsönös bizalmon és több mint két évtizedes együttműködésen alapuló „szilárd” stratégiai partnerség határozza meg, és ez az együttműködés a régió biztonságára is kiterjed.
A minisztérium szerint jelenleg a stratégiai partnerség keretében aláírt valamennyi kétoldalú megállapodás érvényben van, beleértve az amerikai katonák romániai állomásoztatását szabályozó egyezményt is.
„Partnerségünk az Egyesült Államokkal az átláthatóságon, a konzultáción és a jóhiszeműségen alapul, és a (...) katonai vonatkozású döntéseket az együttműködés szellemében, illetve a Washingtoni Szerződésben rögzített értékek iránti elkötelezettség jegyében hozzuk meg” – olvasható a közleményben.
Kapcsolódó
A minisztérium emlékeztetett arra is, hogy a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu község melletti légibázis korszerűsítése és bővítése a román kormány több mint 2,5 milliárd eurós beruházásával a NATO stratégiai központjává teszi ezt a létesítményt a régióban, amely akár 10 ezer román és szövetséges katona befogadására is képes.
A közlemény szerint a közös hadgyakorlatok jól példázzák Románia együttműködését a szövetségesekkel. A minisztérium példaként említette a Fekete-tengeren és román területen zajló Sea Shield 25 hadgyakorlatot, amelyben az Egyesült Államok légi megfigyelő felszereléssel és vezérkari tisztekkel is részt vesz.
Jelenleg több mint 1700 amerikai katona állomásozik Romániában, főként a Mihail Kogălniceanu-i, a deveselui és az aranyosgyéresi bázison. Mint ismert, az NBC News kedden arról számolt be amerikai és európai tisztviselőkre hivatkozva, hogy a Pentagon magas rangú tisztviselői tízezer amerikai katona kivonását fontolgatják Kelet-Európából.