banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Csapatkivonást fontolgat a Pentagon – tízezer katonával gyengülhet a kelet-európai védelem

Az Egyesült Államok védelmi minisztériumának magas rangú tisztviselői csapatkivonást fontolgatnak, az NBC News-nak név nélkül nyilatkozó amerikai és európai vezetők szerint ez felbátoríthatja Vlagyimir Putyin orosz államelnököt.

Az amerikai hírcsatorna szerint az orosz-ukrán háború miatt 2022-ben Kelet-Európába áthelyezett mintegy 20 ezer katona felét, azaz csaknem 10 ezer katonát hívnák vissza, épp akkor, amikor Donald Trump államfő próbálja rábírni Moszkvát a tűszünetre. Az NBC forrásai szerint a csapatvisszahívásra vonatkozó tárgyalások Romániát és Lengyelországot is érintik. Az NBC-t szemléző G4Media.ro beszámolója alapján az nem derült ki, hogy javaslat hatással lenne-e a Mihail Kogălniceanu támaszpont bővítésére, amelyet Kelet-Európa legnagyobb NATO-bázisának terveztek.

Csapatkivonást fontolgatnak az amerikaiak | Illusztráció: az amerikai védelmi minisztérium Facebook-oldala

Az NBC szerint mind a hat amerikai és európai tisztviselő név nélkül beszélt az ügyről, szakemberek pedig aggódnak, hogy ha a Pentagon meghozza ezt a döntést, az megerősíti azon félelmeket, amelyek szerint az Egyesült Államok cserben hagyja régi szövetségeseit Európában. Ugyanakkor az oroszok gyengeségként értelmezhetik a döntést.

Amikor Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter februárban Németországba látogatott még azt mondta, hogy csapatkivonás nem lesz Európából, de elismerte, hogy felülvizsgálják a fegyveres erők helyzetét. Ugyanakkor Brüsszelben azt mondta, hogy a „stratégiai valóság” gátolja az Egyesült Államokat abban, hogy Európa védelmére összpontosítson, a saját határait akarja megerősíteni. A Trump-adminisztráció is többször hangot adott már annak, hogy nagyobb védelmi hozzájárulást vár el az európai országoktól.

Európában összesen mint 80 ezer amerikai katona állomásozik. Európában összesen mint 80 ezer amerikai katona állomásozik. Csapatok áthelyezése Romániából már korábban is téma volt. Kozma Klementina biztonságpolitikai szakértő a Maszolnak márciusban azt mondta, hogy Románia fontosságát a Trump-adminisztráció számára a jelenlegi nemzetközi politikai folyamatok befolyásolják. „Mivel a Trump-adminisztáció mielőbb szeretne véget vetni az orosz-ukrán háborúnak és egy Romániából történő visszavonulás azt az üzenetet küldheti Moszkva számára, hogy hajlandó figyelembe venni annak aggodalmait, Románia számára mindez azt is jelentheti, hogy nagyobb önállóságot vár Washington az elkövetkezőkben” – fogalmazott akkor a szakértő.ű

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?