Zacher Gábor a Maszolnak: egyre aggasztóbb az e-cigaretták okozta függőség a tizenévesek körében

Trükkös és veszélyes nikotinbomba hódít a fiatalok körében. Az eldobható elektromos cigaretták terjedési sebessége aggasztó méreteket öltött, de talán nagyobb probléma az, hogy Romániában a gyermekek egyszerűen hozzájuthatnak az ízesített, nikotintartalmú eszközökhöz, és nem is drágán. Dr. Zacher Gáborral, Magyarország vezető toxikológusával jártuk körül a témát.

Alig tizenkét éves gyermekek kört alkotva szórakoznak a játszótéren, mellettük elhaladva jól látszik, hogy hevesen pöfékelnek, de nem cigarettáznak. Egy hosszú, színes eszközt szívnak, majd gőzfelhő száll fel a fejek között – önnek is ismerős ez a kép? Lassan mindennapos látvány ez. A fiatalok körében egyre nagyobb teret hódító elektromos cigarettáról van szó, amelyet gond nélkül megvásárolhatnak a kiskorúak akár a legkisebb sarki kisboltban, pedig károsabb is lehet a hagyományos cigarettánál.

Az Elf Bar egy előre töltött, eldobható elektromos cigaretta, amelyben folyadék található. Aszerint különböztetik meg, hogy hány slukk van bennük, illetve hogy milyen ízben érhetők el, márpedig rengeteg ízesítés közül válogathatnak kedvükre a fogyasztók: legyen szó kóla, limonádé, vattacukor, dinnyés vagy éppen erdei gyümölcsös verzióról. A probléma ezekkel a dohányzást imitáló eszközökkel egyrészt az, hogy legtöbbjük nikotint tartalmaz, azt az anyagot, amely valódi függőséget alakít ki, másrészt több, az egészségre káros kemikáliát, köztük olyanokat is, amelyek rákkeltő hatásúak lehetnek.

Fotók: Global Hubb Facebook-oldal

Az eldobható elektromos cigarettát már több országban is betiltották, Magyarországon az Elf Bar birtoklása illegális, büntetést von maga után az eladása és vásárlása is.

A szakértők szerint egy normál cigarettában 17 slukk van, a manórúdnak is nevezett e-cigarettát pedig 600-tól 5000 szívásos kiadásokig árulják. A legkisebb Elf Bar nikotintartalmát tekintve 2,5 doboz, a legnagyobb pedig 15 doboz cigarettának felel meg.

Dr. Zacher Gábor toxikológus kérésünkre felvázolta az igen aggasztónak nevezhető helyzetet. Elsősorban szerinte nem helyes csak az Elf Barról beszélni, mert a hasonló típusú eszközök legalább 400 fantázianéven futnak és körülbelül 7 ezer variáció létezik belőlük, azonban az Elf Bar nevezhető a leghíresebbnek.

A manórúdból létezik nikotinmentes verzió is, de a legtöbb tartalmaz nikotint, ami addiktív, függőséget okoz, azonban „fontos tisztázni, hogy a nikotin nem rákkeltő”. A benne lévő egyéb összetevők okozzák a problémát, a különböző kemikáliák, amelyek potenciálisan veszélyesek, tudtuk meg dr. Zacher Gábortól.

Az eldobható e-cigaretta tartalmaz növényi glicerineket, ezek nem feltétlenül ártalmasak, tartalmaznak olyan anyagokat, amelyek lebomlása során tejsav keletkezik, ez irritációt okoz, köhögéshez vezet. Vannak benne különböző alkoholok, amelyek szintén irritáló hatást váltanak ki, továbbá rengeteg szín- és illatanyag van bennük. „Emellett egyes típusokban megtalálható a THC, ami a marihuána pszichoaktív hatóanyaga. Ezekből például árulnak 400 szívásos eszközöket is” – magyarázta, hozzáfűzve: „Az E-vitamin-acetátot tartalmazók komoly tüdősérüléseket okozhatnak, ugyanakkor olyan anyagok is megtalálhatók bennük, amelyek rákkeltőek lehetnek”.

Addig szívják, ameddig jólesik

Egy hagyományos cigarettát néhány slukk után elszívnak, majd eldobják. Az IQOS-t szintén hasonló intenzitással használják. Aztán megjelentek ezek az e-cigaretták, amelyekkel „az a baj, hogy az ember elkezdi pöfékelni és nem áll le. Leül a televízió elé és esetenként akár 2 órán át szívja. Hiába kisebb a nikotintartalma, ha folyamatosan használja. Nem lenne sok, ha az ember óránként 10 sklukkot szívna belőle. Úgy kevésbé lenne veszélyes az ember egészségére, mint egy hagyományos cigaretta. Pontosan az a baj velük, hogy jók, finomak. Így már nem tudunk olyan meggyőző állítást mondani a fiatalnak, ami visszatartaná a használatától. Hiába mondja a szülő a gyermekének, hogy 30 év múlva rákos is lehet, a kamaszt ez nem fogja érdekelni” – emelte ki a toxikológus.  

Dr. Zacher Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy a cigarettázó emberen érződik egy kellemetlen szag: a testén, a haján, a ruháján. Ezek a problémák nem adottak az Elf Bar esetében. Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet kiadott egy kiskorúaknak szóló felhívást, amely úgy végződik: ne szívd meg, mert megszívhatod – a szakember szerint ez egyáltalán nem hatásos. Svédországban például a fiatalokat azzal sikerült megfogniuk, hogy a dohányzástól büdösek lesznek. „Ez az elektromos cigaretta ezt a gondot is megoldotta” – magyarázta.

A tiltás sem megoldás. Úgy véli, Magyarországon ez nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A tiltást ugyanis nem fogadják el az emberek. „Lopni szabad? Nem. Lopnak az emberek? Persze, hogy igen” – példázódott dr. Zacher Gábor.

Újabb kihívások előtt a fiatalok

Arra a kérdésre, hogy a Z generáció tagjai jobban ki vannak-e téve a függőségeknek, vagy más helyzetben vannak-e szerhasználati szempontból, mint a korábbi nemzedékek, a szakember úgy válaszolt, „baromi sokat változott a világ. Amikor én voltam kamasz – 45 éve –, még nem beszélhettünk sorozat-, játék-, internetfüggőségről.” A világ hihetetlenül felgyorsult, rengeteg új kihívás elé állította a fiatalokat.

Ha a kábítószer-fogyasztás problémáját nézzük, régen mindössze 8-9 szer volt ismert, ma már 900 kábítószer van a piacon, és nagyon sokról még nem sikerült megállapítani, hogy mit tartalmaznak.  A rengeteg új kihívás miatt a gyermekeknek nehezebb jó döntéseket hozniuk.

Az utóbbi időszakban többször is foglalkoztunk a droghasználat témájával, hiszen gyakran elrettentő hírekkel van tele a sajtó. Beszámoltunk arról is, hogy már 10 éves gyermekeket kezelnek kórházban kábítószer-fogyasztás miatt, azonban egyre több olyan esetre derül fény, amikor kiskorúak az iskolában, a tanórák alatt fogyasztanak különböző pszichoaktív szereket. Arra próbáltunk választ keresni, hogy mit tehet a szülő, ha a gyermeke kábítószert fogyaszt, legutóbbi cikkünkben pedig két fiatal vallotta be, hogy valójában milyen egyszerű kábítószerhez jutni az iskolában.

(Nyitókép: dr. Zacher Gábor tisztelői Facebook-oldal)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?