banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Áremelkedést hozhat Háromszéken a betétdíjas visszaváltási rendszer

Az italos palackok betétdíjas rendszere lényegesen átalakította Kovászna megyében az elmúlt években kialakított hulladékgazdálkodási rendszert és jelentős bevételkiesést okozott a Tega köztisztasági vállalatnak és a lécfalvi hulladéklerakónak. Mindez várhatóan negatívan érinti a lakosságot mert a kieső bevételeket a hulladékszállítási díj emelésével kénytelenek pótolni.

Háromszéken az elmúlt években a lakosság által szelektíven válogatott, újrahasznosítható hulladékot értékesítették, ami hozzájárult a rendszer fenntartási költségeihez. Miután idén bevezették az italos palackokat 50 baniért visszaváltható rendszert jelentősen csökkent az újrahasznosítható hulladék mennyiség.

Fotó: A szerző felvétele

Ambrus József a Kovászna megyei Hulladékgazdálkodási Egyesület (AdiSIMD) vezetője a sajtónak elmondta: a betétdíjas rendszer bevezetéséig havi 400 tonna újrahasznosítható hulladékot adott el a lécfalvi lerakó, mostanra ez a mennyiség havi 150 tonnára csökkent. Bár 25 százalékkal csökkent a szemétszállítás és az üzemanyag költségük, de elveszítették a bevételeik 60 százalékát.

Azokban a megyékben ahol eddig nem volt megoldva a szelektív hulladékgyűjtés, jótékony hatása van a betétdíjas visszaváltási rendszernek, hiszen megoldotta a visszaváltható hulladékok problémáját. Háromszéken viszont a lakosság a zsebén fogja megérezni ennek negatív hatását hiszen az elmúlt években kialakított és jól működő hulladékgazdálkodási rendszert a szemétszállítási díj emelésével tudják fenntartani.

Idén jelentősen csökkent az üveghulladék Háromszéken

Amióta a lakosság 50 baniért leadhatja az italos palackokat, kevesebb üveg kerül a köztisztasági vállalathoz. Máthé László a Tega igazgatója szerint idén próbálkoztak még üveggyűjtési akciókkal, de ezek során közel 40 százalékkal kevesebb gyűlt mint tavaly. Kovászna megyében 70 településről, a TEGA szállítja a hulladékot és a begyűjtött üvegmennyiség a tavaly leadott 773 ezer tonnáról idén, 482 ezer tonnára csökkent.

Fotó: Tega

Máthé László szerint számítottak arra, hogy a betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése befolyásolja az eddig megszokott üveggyűjtést, hiszen a Tega ugyan kínált sört vagy ásványvizet minden 10 kilogram leadott üvegért cserébe, de a palackonként visszajáró 50 bani vonzóbb a lakosság számára.

Sepsiszentgyörgyön az elmúlt hétvégén szerveztek egy üveggyűjtést, amikor 12.757 kilogramm gyűlt össze. Máthé László szerint többet nem hirdetnek üvegért sört akciókat és arra kérik a lakosságot, hogy a háztartásokban megmaradt nem betétdíjas üvegeket az erre a célra adott zsákban gyűjtsék.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?