Gyergyószentmiklós: biztos váltás következik a polgármesteri székben

A négy évvel ezelőtti előválasztáshoz képest mintegy ötven százaléknyival többen vettek részt az idei megmérettetésen Gyergyószentmiklóson, hogy eldöntsék, ki legyen az RMDSZ polgármesterjelöltje és kik legyenek a tanácsosjelöltek a Szövetség színeiben. Kiderült, a választók nagyon nagy többsége arra szavazott, hogy Len Emil Balázs jelenlegi alpolgármester induljon a polgármesteri székért, szemben a várost négy éve vezető Csergő Tiborral. Hétfőn délutánra nyilvánosságra került a tanácsosi rangsor is. 

Gyergyószentmiklóson hárman indultak az RMDSZ előválasztásán a polgármesterjelölti tisztségért, azonban a végén csak ketten méretkeztek meg miután az utolsó pillanatban, pénteken Eigel Tibor visszalépett és arra kérte támogatóit, hogy a vasárnapi urnás előválasztáson Len Emilt támogassák Csergő Tibor jelenlegi polgármester ellenében. A váratlan lépés miatt egyébként az utolsó utáni pillanatban újra kellett nyomtatni a szavazócédulákat is.

Az állóurnás szavazáson a négy esztendővel ezelőttihez képest mintegy ötven százaléknyival többen fejezték ki véleményüket, összesen 2825 személy szavazott Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyószéki Szervezete elnökének közlése szerint.

Emlékezetes, hogy négy esztendővel ezelőtt ugyancsak ők ketten méretkeztek meg Gyergyószentmiklóson az RMDSZ-polgármesterjelölti tisztségért, 2020-ban kiegyenlített versenyben, száznál is kevesebb szavazatkülönbséggel Csergő Tibor került ki győztesen.

A választók elsöprő többsége Len Emilt támogatta 2042 szavazattal, míg a jelenlegi városvezetőnek, Csergő Tibornak 717 voksot sikerült begyűjtenie. „Köszönöm a bizalmat, Gyergyószentmiklós! A munka még ezután következik! Tudom, hogy kell még fejlődnöm, de mindent megteszek azért, hogy megfeleljek a feladat elvárásainak” – írta az előválasztási eredmény ismeretében Facebook-oldalára Len Emil.

Az előválasztás győztese a Maszol megkeresésére elmondta, mind az előválasztási kampányát, mind az eddigi munkáját a keresztény értékekre alapozta. Meglátása szerint azért alakulhatott ki ilyen nagy különbség közte és a jelenlegi polgármester szavazatszáma között, mert a választók megunták a folyamatos viszályt. „A keresztény értékek számomra többet érnek, mint a viták”, jelentette ki Len Emil, aki kérdésünkre szűkszavúan csak annyit mondott ellenjelöltjéről, hogy folyamatos konfliktus volt közte és a polgármesteri hivatal alkalmazottai, illetve a képviselőtestület tagjai között, ez pedig rányomta bélyegét a munkára is. Len Emil hozzátette, neki „kutyakötelessége” továbbvinni azokat a fejlesztési programokat és beruházásokat, amiket Csergő Tibor elkezdett, és reméli, hogy ha a június 9-ei helyhatósági választások után polgármester lesz, hivatali elődje nem fogja majd „megbotlasztani”. „Legyünk annyira bölcsek, hogy tudjunk együttműködni, hiszen mind a ketten Gyergyóért dolgozunk” – fejtette ki reményét Len Emil.

Kérdésünkre az előválasztás győztese közölte, az eddigi példából kiindulva elsősorban a szervezeten belüli és a hivatalon kívüli kommunikáción javítana. Meglátása szerint, ha hatékonyabb az információcsere, akkor a munka is jobban megy, és fontos az, hogy a munkatársak, illetve a polgármesteri hivatal és a helyi tanács zökkenőmentesen tudjon együtt dolgozni. Ugyanakkor kiemelte, fontos az, hogy „legyünk egymással toleránsabbak”, mert a megértés hiánya volt sokszor az, amely további konfliktust gerjesztett a hivatalban.

Rágalmazó hadjáratot emleget a polgármester

Csergő Tibor polgármester az előválasztás értékelésére vonatkozó kérdésünkre kijelentette: „Úgy látszik, nem elég az, hogy Gyergyószentmiklóson legyen egy építkező polgármester, hanem sokkal nagyobb igény van arra, hogy legyen egy barátkozó polgármester. Meglátása szerint folyamatos ellenkampány zajlott ellene, ami akkor kezdődött, amikor négy évvel ezelőtt „betette a lábát” az intézménybe.

Az RMDSZ-es városvezető szerint a választási eredményben valószínűleg benne vannak az ellene leadott „protest szavazatok”, de „a végeredmény kialakulásának hátterében rengeteg olyan komplex ügy áll, ami még a 2020-as választáshoz és előválasztáshoz is köthető”. Csergő Tibor szerint „az elmúlt négy évben zajlott egy következetes rágalmazó hadjárat ellene, aminek most beérett a gyümölcse”. Kérdésünkre elárulta, nemcsak az ellenzéki tanácsosoktól, hanem még az RMDSZ-frakció egyes tagjaitól is eredt, de meglátása szerint ez „ott van a médiában is”.

Az előválasztáson most alulmaradt polgármester is elismerte, hogy ebben az elmúlt négy évben „végig egy nagyon kemény konfliktus” volt a jellemző a polgármesteri hivatal és a tanács között, melynek egyes tagjai „a jó munka előremenetét úgy lassították, hogy gáncsoskodtak”.

Csergő Tibor szerint, ha Len Emil megnyeri a helyhatósági választást, akkor is következik egy háromhónapos periódus, amikor egymás mellett kell dolgozniuk, ez egy amolyan „sétáló időszak”, fogalmazott a polgármester. Ilyen eddig még nem volt, ugyanis bár a helyhatósági választásokat június 9-én megrendezik, a funkcióban lévő polgármestereknek és önkormányzati képviselőknek szeptemberig tart a négyéves mandátuma (merthogy 2020-ban a koronavírus-járvány miatt akkor tartották meg a választást).

A tanácsosjelölti listára leadott szavazatok alapján kialakult végeredményt hétfőn délután tette közzé Facebook-oldalán a gyergyószentmiklósi RMDSZ. Csergő Tibor a tanácsosi lista 19., biztosan nem befutó helyére került. Meglátása szerint „annyira jól mozgósított az RMDSZ mostani tanácsosi kara, amelyikkel nem a legfényesebb a viszonyom, hogy ők maradtak a legelső pozíciókban. Ezért olyan nagyon nem újult meg az RMDSZ tanácsosi listája, hiszen azok, akik a múltban ott voltak, nagyrészt most is a befutó helyeken vannak”.

Kérdésünkre Csergő Tibor kijelentette: meg sem fordult a fejében, hogy akár függetlenként vagy más párt színeiben induljon a polgármesteri tisztségért. „Nem vagyok olyan ember, mint az elődöm, hogy kacsintgat más pártok felé is, csak hogy hatalmon maradjon” – mondta. 

Gyergyószentmiklós 17 tagú helyi tanácsában jelenleg tízen az RMDSZ színeiben nyertek mandátumot, öten az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ), egy-egy tanácsos pedig a Szabad Emberek Pártja (POL) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) részéről került be a döntéshozó testületbe.

(Nyitókép forrása: Gyergyószentmiklós hivatalos weboldala)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?