A szatmári közösség példaképeinek, helyi hősöknek járt az Ezüst Tulipán

A március 15-i nemzeti ünnep kapcsán a Szatmárnémeti RMDSZ már több éve egy nappal előbb, március 14-én a Szatmárnémeti Északi Színház termében díjazza a közösség példamutató személyiségeit. Az Ezüst Tulipán díjakat három kategóriában adta át Kereskényi Gábor, a Szatmárnémeti RMDSZ elnöke, elismerve a díjazottak kiemelkedő tevékenységét, gyakran teljes életművét.

Ez nem volt idén sem másképp, a teltházas színházépületben tartották a díjazást, amit rövid, de izgalmas történelmi visszatekintés előzött meg. Előadásában Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója, a Szent István Kör elnöke beszélt az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének körülményeiről.

Gondolatait a Legyen békesség, szabadság, egyetértés! jelmondat köré építve külön beszélt az ebben megjelenő fogalmakról, természetesen a forradalom kapcsán. „A ma élő nemzedékek tagjaiként sokáig azt hittük, hogy a béke állandó, egy tartós állapot, a háborúk távoliak és a történelemkönyvek lapjaira száműztük. Míg egyszer csak körülvesz bennünket egyik válság a másik után, és a szomszédban már két éve háború dúl. Mi is lehetne egy 176 évvel ezelőtti nap üzenetében aktuálisabb mint: Legyen béke, szabadság és egyetértés!” – zárta gondolatait a történész.

A díjazottak | A szerző felvételei

Az Ezüst Tulipán díjak átadása következett, Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere, a városi RMDSZ elnöke lépett színpadra, hogy átadja a kitüntetéseket a kiválasztott helyi hősöknek. Az Ezüst Tulipán díjat egyébként a szervezet városi elnöksége olyan személyiségeknek ítéli oda évről évre, akik munkásságukkal, helytállásukkal hozzájárulnak szülőföldünkön való megmaradásunkhoz, városunk magyar közösségének fejlődéséhez, gyarapodásához.

Művelődés-oktatás kategóriában a díjazott Bálint Zsuzsa informatika-tanárnő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium pedagógusa volt.



„Kivételes ember és kivételes pedagógus, aki érzékeny, és sok-sok szeretetet ad, aki osztályainak, diákjainak valódi édesanyja, akihez diákjai visszajárnak beszámolni életük alakulásáról, tanácsot kérni, ha nehézségbe ütköznek. Olyan tanár, aki nemcsak a kiválókkal szárnyal, hanem lehajol a nehezebben haladókhoz, és addig dolgozik velük, míg felveszik az ő lépteinek könnyed ritmusát. (…) Kolozsváron számítógép mérnöki szakon diplomázott 1985-ben. Visszatérve szülővárosába, a mérnöki munkája mellett a Szatmárnámeti MADISZ aktív tagja volt, mely időszak egyik jelentős eseménye egy csángó sátortábor Lujzikalagorban, ahol az eltöltött egy hét alatt, míg a néprajzosok a temetőt térképezték fel, ő a többi pedagógussal a csángó gyerekeket tanította magyarul. Ugyancsak a 90-es évek elején azért, hogy beindulhasson a magyar óvodai csoport az akkori „Samus” gyár óvodájában, magyar családokat keresett fel és gyűjtötte a leendő ovisok neveit. 1992-ben végleg a tanítás mellett döntött, azóta a Kölcsey Ferenc Főgimnázium informatika tanára. 2010-2016 között, az iskola történetének egyik legnehezebb korszakában volt aligazgatója az intézménynek, de aligazgatói tevékenysége előtt és után is folyamatosan tevékenyen vett részt a Kölcsey Ferenc Főgimnázium életének irányításában” – szólt a laudáció.

A közösségépítés kategóriában Erdei Doloczki István egykori parlamenti képviselőt díjazták, aki több mandátumon keresztül képviselte a szatmári közösséget a bukaresti törvényhozásban.

„1990 januárjában a frissen megalakult RMDSZ tagja lett. Elmondása szerint, felesége, Edit hetente egy délutánt engedélyezett neki, hogy az akkor nagyon fontos, aktuális problémával foglalkozzon: a magyarok regisztrációjával. Akkori bajtársaival házról házra járt megkeresni a magyar családokat, róluk információt, adatot gyűjteni. Az egyetlen délutánból egyre hosszabb idő lett, egyre többet foglalkozott a magyarság gondjaival. 1992-ben a helyhatósági választások alkalmával megyei tanácsosi tisztséget szerzett, majd 2000-ben parlamenti képviselő lett. Képviselőként az Ipari Bizottságban dolgozott egy mandátumot, és mivel vonzódott a számokhoz, négyet a Költségvetési Bizottságban. Ez utóbbi bizottságban betöltött szerepe révén sokat segített egyházainknak pályázatok útján anyagi támogatást szerezni, templomaink, egyházi ingatlanaink rendbetételére. Tevékenységéről elmondhatni, hogy igyekezett legjobb tudásával dolgozni, és képviselni a szatmári magyarságot, olyannyira, hogy a hatóságok szerint nem is Szatmár megyét képviselte, hanem csak a szatmári magyarokat. Szívügyének tartotta a közösségépítést – hétfőtől csütörtökig a parlamentben tevékenykedett, péntek-szombat-vasárnap voltak azok a napok, amikor járta a városokat, falvakat. Kevés olyan közösségi megmozdulás volt, ahol ne lehetett volna látni” – mondták róla a díjátadást megelőzően.

Sport kategóriában Vígh József egykori válogatott labdarúgónak, többszörös romániai bajnok labdarúgónak ítélték oda az elismerést.

„Érsemjénben született. Gyermekkorában, miközben az Ér partján a libákra és rucákra vigyázott, a többi falusi gyerekkel reggeltől estig focizott, harisnyába gyúrt rongyból készült labdával. Így indult, majd 12 évesen, a nagyváradi Vörös Lobogó csapatában, Golyó bácsinál, kezdte a valódi labdarúgást. (...) 1987-ben került Szatmárnémetibe, s mai napig nyomon követi a város futballéletét. Aktív futballista pályafutása során 404 élvonalbeli mérkőzésen 34 gólt szerzett, ugyanakkor 24 alkalommal lépett pályára a román válogatott színeiben, ahol 2-szer ért el kimagasló eredményt. A Steaua-val háromszoros román bajnok és ötszörös kupagyőztes volt. Bár a rendszerváltás előtti román kommunista sportélet és sajtó rendszeresen Iosif Vigu-ként aposztrofálta, mindig büszkén vallotta magyarságát. A futballpályán és a pályán kívül is egyenes, kurucos szókimondás jellemezte és jellemzi. (...) 2020 óta a Szatmárnémeti Olimpia VSK igazgatótanácsi tagja” – méltatták munkásságát.

Az ünnepi rendezvényt a Bekecs Néptáncszínház előadása zárta a Párosan szép... című előadással. Az előadás a néptáncsszínház fennállásának tizenötödik évfordulója apropóján született. A teljesség igénye nélkül összegeztek és eleveníttek fel benne olyan – az évek alatt emblematikussá vált – koreográfiákat, melyeket a nagyérdemű közönség láthatott már több formában saját folklórműsoraikban és a Fölszállott a páva tehetségkutatóban egyaránt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?