A romániaiak háromnegyede szándékosan vásárol hamisított terméket

Romániában a fogyasztók 72 százaléka vásárol szándékosan hamisított, illegális terméket, derül ki egy európai uniós tanulmányból. Ezzel az aránnyal élen járunk a tagországok között.

Az Európai Unió Szellemi Tulajdon Hivatalának legfrissebb tanulmánya többek között a hamisított árukkal kapcsolatos fogyasztói magatartásokat is vizsgálta. Romániában a fogyasztók 72 százaléka vásárolt szándékosan illegális terméket, miközben a magyar fogyasztók abban járnak élen, hogy mindössze 9 százalék jár így el. Ez az adat Dániában és Hollandiában 26-26, Bulgáriában 31 százalék volt.

Hamisított termék | Archív fotó: politiadefrontiera.ro

Az Európai Unióban a magyarok vannak a legnagyobb mértékben tisztában azzal, mi is a szellemi tulajdon, és a magyar fogyasztóknak csak 9 százaléka szokott elbizonytalanodni a hamis termékek felismerése terén az Európai Unió Szellemi Tulajdon Hivatalának legfrissebb tanulmánya szerint – tájékoztatta a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) az MTI-t.

Az elemzés szerint uniós szinten a válaszadók 83 százaléka mondta azt, hogy nagyon jól, vagy jól érti a szellemi tulajdon fogalmát. A megértés azonban országonként jelentősen eltér: az első helyen Magyarország és Portugália áll 92-92 százalékkal, míg Dániában csak 49 százalék, Svédországban pedig 47 százalék ez az arány.

A világhálón elérhető illegális tartalmakkal kapcsolatban a dánoknak csak 24 százaléka mondta azt, hogy elfogadhatónak tartja az internetről illegálisan, személyes használatra szánt tartalom beszerzését, míg a szlovákok 58, a szlovének 56 százalékban gondolják így. A magyar válaszadók között ez az arány 54 százalék.

A felmérés szerint az európaiak 12 százaléka tavaly kizárólag sportközvetítéseket nézett illegális forrásokon keresztül. Magyarországon ez az arány csak 6 százalék volt, míg Görögországban és Bulgáriában a sportrajongók 20-21 százalék választott illegális csatornát.

Lábody Péter, az SZTNH elnökhelyettese a hivatal közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy a szellemitulajdon-jogok tiszteletben tartása a feltalálók, alkotók számára kiemelten fontos, ez részben a megélhetésük forrása is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?