A művészetek és a sportok kedvelőinek is vonzó a borairól híres Szilágysámson
Szilágysámson elsősorban a kiváló borairól, a különleges pincesoráról ismert. A sikeres pályázatoknak és a nyitottságnak köszönhetően azonban a községközpont és a hozzátartozó Mocsolya gyors iramban fejlődik. A dimbes-dombos, csodálatos tájat, a borairól híres települést mi is bebarangoltuk. Megtudtuk, hogy a képzőművészek és a kerékpározás szerelmesei is előszeretettel látogatják szilágysági magyar többségű községet.
Tövishát gyönyörű falvai közé tartozik Szilágysámson és Mocsolya. A két magyar többségű településből álló község összlakossága közel 1800 fő, Sarmaság előtt hét kilométerrel, a Zilah–Szatmár E81-es főúttól négy kilométerre helyezkedik el Mocsolya, hét kilométerre a községközpont, Szilágysámson. Mindeddig ez utóbbi zsáktelepülés volt, mert bár csak öt kilométerre van tőlük a Szatmár megyei Szér település, az odavezető földút járhatatlan volt. 2014-ben nyitni kezdtek a szomszéd megye irányába, lekövezték az utat, 2016-ban pályázatot nyújtottak be ennek felújítására, és a tavaly elkezdhették a munkálatokat.
A héten, ottjártunkkor a helyi lakosok a kapuban álltak és „várták” az aszfaltot. Az első réteggel a munkások a megyehatártól az első házakig érkeztek, és már csak napok kérdése, hogy aszfaltos út vezessen a községközpontig, a református templomig.
Bántó Zoltán, a megye legfiatalabb magyar polgármestere a tavaly második mandátumát kezdte. Látva a házak előtt álló helyiek lelkesedését, elmondta, mindenki örül az útfelújításnak, a nyitásnak Szatmár megye irányába, ami a terv szerint jól halad. A pályázati előírás alapján a hidakat és a bejáratokat is megerősítik, és a sámsoni rész elkészülte után a munkások Mocsolyán folytatják a munkálatokat.
Őszre csatlakozhatnak a víz- és csatornahálózatra
„A községünkben történelmi pillanatot élünk meg, mert víz- és szennyvízhálózatról közel húsz éve álmodunk, most viszont már a rendszer terhelésén, a hálózat kipróbálásán dolgozunk. A falu fejlődésének szempontjából ez egy nagy eredmény, ami projekten keresztül valósulhatott meg” – mondta a polgármester.
Öt éve pályázták meg a hálózat kiépítését, a rá következő évben megkapták a pozitív visszajelzést, aláírták a szerződést, és azóta szinte folyamatosan dolgoznak a rendszeren, ami 20 kilométer hosszú víz- és szennyvízhálózatot, több mint 200 köbméter tartályt, egy közös tisztítóállomást, pumpaházat foglal magában, és amihez több mint 500 lakás fog csatlakozni.
Ahhoz, hogy a rendszer jól működjön, három áramerősítőt szerteltek fel, különben nem bírta volna a terhelést, nem tudták volna működtetni a hálózatot. Ezeket a falu határában helyezték el, s bár nem szerepelt a projektben, „addig jártunk, amíg ezt is jóváhagyták” – mesélte Bántó Zoltán, aki bizakodóan tette hozzá: ősszel átadhatják a rendszert.
Szociális szolgáltatást nyújtanak a község idősebb lakosainak
A polgármester elmondta, már az első kinevezését követően szeretett volna szociális téren is segíteni a község idősebb lakosainak. Az idén ez körvonalazódni látszik, mert a Zilahi Diakónia Alapítvány segítségével benyújtották a szociális gondozási pályázatukat a megyei tanácshoz, amit remélhetőleg kedvező bírálnak el.
„Májustól nálunk is működik otthoni idősgondozás, foglalkoznunk kell az idősekkel, és igény volt rá” – emelte ki a polgármester. A megyei önkormányzat támogatása révén szerződtethetnek egy alkalmazottat, aki a meglévő tíz család mellett, újabb tíz családról gondoskodhat Szilágysámsonban. Mocsolyán ez a szolgáltatás már évek óta sikeresen működik két alkalmazottal, ott 40-50 családról tudnak gondoskodni a református egyház közreműködésével.
A sportolni vágyóknak is kedveznek a jövőben
A napokban aláírták a szerződést az Országos Befektetési Alappal egy modern sportcsarnok megépítésére, amely elsősorban a község általános iskolás diákjait szolgálná ki, de a sportolni vágyó lakosok előtt is nyitva lesz. Az elkövetkezendő egy hónapban elkészítik a tervet, a rá következő hat hónapban elkezdik a kivitelezést, mindez azt jelenti, hogy jövőre hasznos sportlétesítménnyel bővül a község a Szikszai Lajos Általános Iskola udvarán.
A járványtól, az ezzel járó intézkedésektől függően ősszel 30-40 kilométeres távon amatőr és profi szintű mountain bike bicikliversenyt szerveznének a dimbes-dombos tájaikon, a pincesort érintve, amelyre településtől, megyétől függetlenül bárki jelentkezhet, akár családostól is. Ezt évente megrendeznék, és idővel nemzetközi szintre emelnék. A polgármester elmondta, a versenyről időben tájékoztatják az érdeklődőket.
Szilágysámson a képzőművészeknek is teret ad
Közel négy éve a csodálatos, megörökítésre váró tájakra tíz-húsz képzőművész érkezik. Bántó Zoltán polgármester javaslatára 2018-ban szervezték meg az első képzőművészeti alkotótábort, amellyel az volt a cél, hogy Sámsonra fordítsák a figyelmet, mert a borászatáról is híres falu hagyományos épített környezete, régi házai, temploma és építészeti örökségszámba menő pincesor nyújtotta látvány révén alkalmas arra, hogy képzőművészeti alkotásokat inspiráljon.
Az akkor sikerrel zárult képzőművészeti tábor eredményesnek bizonyult, ezáltal Szabó Attila festő, muzeológus és Dabóczi Géza festő-grafikus meghívására a következő évben a községbe már Magyarországról is érkeztek, akik tizenkét napon át alkottak, főleg festészeti, grafikai munkák készültek, de olajfestményeket, akrilokat és pasztellrajzokat is kiállítottak a falunapokon.
További fejlesztések a községben
Mocsolyán már évek óta működik egy varroda, amely eddig 10-15 személyt foglalkoztatott. Az idei tárgyalásokat követően a polgármester elmondta, a margittai cég a már ott lévő munkásokhoz újabb 15-20-at alkalmazna, ez óriási gazdasági előrelépés, mert közel 50 munkahely lesz a községen belül, és a lakosoknak nem kell majd más településre ingázniuk.
Bántó Zoltán elmondta, a borairól híres községben a pincesorra is elvezetnék az áramszolgáltatást, ezzel is a pincék és a turizmus fellendülését segítenék elő. Régi vágyuk, hogy az egy hektár területen lévő víztározót kitakarítsák, és használatba adják, amely ugyancsak a turizmusnak kedvezne, mert halastóvá lehetne alakítani. A nagy infrastrukturális beruházásokat követően eljött az ideje a közterületek rendbetételére, zöldövezetek, parkok, játszóterek létrehozására az idősek és a gyermekek számára.
A községi utak aszfaltozására is benyújtottak egy pályázatot, amit szintén megnyertek, és remélik, a szerződéskötést követően mihamarabb elkezdődhet a teljes útfelújítás. A községnek van egy háziorvosa, szintén pályázat útján 100 ezer eurót nyertek a rendelő felújítására, jelenleg a közbeszerzésnél tartanak – tette hozzá a polgármester.
A kultúrotthont, az iskolákat felújították, viszont modern technológiai eszközökkel kellene ellátni, gazdagítani. A községközpont neves szülöttjéről, Szikszai Lajos egykori főispánról minden évben megemlékeznek, tiszteletére szobrot állítottak az iskola udvarán, és minden évben emlékversenyt szerveznek a helyi iskolavezetőség segítségével, ami még tavaly sem maradhatott el, online tartották meg.
A községi temetőkertben méltó körülmények között búcsúztathatják el az elhunytakat, mert a tavaly elkészült a szilágysámsoni ravatalozó. Mocsolyán a terület rendezése zajlik, remélhetőleg az idén az alapot leönthetik – mondta a polgármester.
CSAK SAJÁT
A község a sikeres pályázatoknak és a nyitottságnak köszönhetően gyors iramban fejlődik. Már elszigetelődésről sem beszélhetünk esetükben, mert a közeljövőben elkészülő Szatmár megye irányába haladó út nagy előrelépést jelent számukra, illetve azok számára is, akik megismernék ezt a dimbes-dombos csodálatos tájat, a borairól híres települést. Remélhetőleg a jövőben nemcsak a képzőművészek, hanem a kerékpárversenyek kedvelői is megkeresik ezt a szilágysági magyar községet, és a vendégszerető lakóit. Mindenkit szeretettel várnak e szépséges tájra – üzeni zárásként a polgármester.