A műanyag csomagolóanyagok mindössze 30 százalékát hasznosítja újra Románia

Messze áll Románia attól, hogy a 2023-ra kitűzött környezetvédelmi célokat teljesítse, hívta fel a figyelmet Clean Recycle vállalat, írja az Agerpres. Romániában a műanyag a leggyakrabban használt csomagolóanyagok közé tartozik, de az újrahasznosítási arány mindössze 30 százalékos az Országos Statisztikai Intézet adatai alapján. A környezetvédelmi célok 2023-ban emelkedtek, így a csomagolási hulladékot 65 százalékos arányban kell(ene) újrahasznosítani. Ezt 2025-től tovább, 70 százalékra emelik.

A legtöbb újrahasznosított csomagolási hulladék Romániában a fém (51 százalék) és az üveg (42 százalék). Ezek újrahasznosítása tekintetében Románia az utolsó helyen áll az Európai Unióban, 2020-ban 39,87 százalékra csökkent az arány, ami majdnem 5 százalékkal kevesebb, mint 2019-ben – derül ki a legfrissebb európai statisztikákból.

„A csomagolások újrahasznosítása terén még mindig jóval az európai átlag alatt vagyunk, és messze elmaradunk az Európai Bizottság által kitűzött környezetvédelmi céloktól. A jogszabályok kiszámíthatatlanságával, a lakosság tudatosságának és a környezettudatos magatartásra való nevelésének hiányával, de az infrastruktúra hiányával is szembe kell néznünk. Valószínűleg a műanyag jelenti a legnagyobb kihívást, de mindenféle csomagolási hulladékkal gondok vannak, ha nem biztosítunk a lakosság számára olyan lehetőségeket, amiben a szelektív gyűjtés már nem nagy erőfeszítés” – mondta Cosmin Monda, a Clean Recycle alapítója és vezérigazgatója.

Fotó forrása: Marosvásárhely Facebook-oldala

A Romániában forgalomba hozott csomagolási hulladékot az OIREP-eken (kiterjesztett gyártói felelősségvállalási kötelezettséget végrehajtó szervezetek) keresztül kell jelenteni a környezetvédelmi hatóságoknak.

2023 első öt hónapjában a Clean Recycle több mint 55 000 tonna újrahasznosítható hulladékot (papír, karton, műanyag, PET, üveg, acél, alumínium, fa) kezelt a portfóliójában szereplő 700 vállalatnak. Ebből 3600 tonna PET műanyag hulladék volt, 11 400 tonna pedig egyéb műanyag hulladék.

Az Európai Bizottság nemrégiben Romániát is azon európai országok közé sorolta, amelyeknél fennáll a veszélye annak, hogy nem érik el a 2025-re kitűzött célértékeket a települési és a csomagolási hulladékok tekintetében, Bulgáriával, Horvátországgal, Ciprussal, Görögországgal, Magyarországgal, Litvániával, Máltával, Lengyelországgal, Szlovákiával és Ciprussal együtt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?