A kormánykoalíció belső vitái közepette megkezdődött a parlament tavaszi ülésszaka

A Román Szociáldemokrata Párt (PSD), a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alkotta nagykoalíció belső vitái közepette kezdődött meg szerdán a kétkamarás parlament tavaszi ülésszaka.

Bár a jobb-, illetve baloldal vezető pártja a stabilitás szükségességére hivatkozva vállalkozott - az RMDSZ-szel együtt - közös kormányzásra, és a pártvezetés szintjén továbbra is kerülik a nyílt konfrontációt, a bukaresti médiában egymást érik azok az alsóbb szintekről érkező „üzengetések”, amelyek a két nagy párt belső vitáiról, folyamatos hatalmi harcáról tanúskodnak.A kép illusztráció | Fotó: Agerpres

A téli törvényhozási szünet után a képviselők és szenátorok többsége szerdán tért vissza Bukarestbe. A parlament most kezdődő tavaszi ülésszakának legfontosabb belpolitikai eseménye a májusra időzített kormányfő-csere és kormány-átalakítás lesz, amelyben még 2021 novemberében egyeztek meg a koalíciós pártok.

A 2024-es év végi parlamenti választásokig érvényes koalíciós megállapodás szerint ugyanis a PNL és a PSD felváltva tölti be a kormányfői tisztséget, a 14 hónapja beiktatott Nicolae Ciuca liberális miniszterelnöknek tehát májusában át kell adnia a helyét a szociáldemokraták miniszterelnök-jelöltjének, Marcel Ciolacu PSD-elnöknek, aki jelenleg a képviselőház elnöki tisztét tölti be.

A kormányfőváltás végrehajtásának szükségességét egyelőre egyik oldal sem kérdőjelezte meg, de a „vetésforgó” további - jelentős költségvetési források felett diszponáló - kormányzati posztokra is kiterjed, amelyeket a PSD most vonakodik feladni. A megállapodás értelmében a pénzügyi és a szállításügyi tárca, illetve a kormányfőtitkári tisztség mindig ahhoz a párthoz kerül, amelyiknek nincs miniszterelnöke. A bukaresti média szerint a PSD szeretné úgy módosítani a koalíciós megállapodást, hogy ne kelljen a „jól teljesítő” minisztereket - például a sztrádaépítési programot irányító Sorin Grindeanu szociáldemokrata szállításügyi minisztert - elmozdítani helyéről.

A Digi 24 hírtelevízió a kormányzati posztokért kiújuló küzdelem közepette azt is felvetette, hogy a két nagy román pártnak az RMDSZ nélkül is kényelmes többsége van a törvényhozásban, tehát egy esetleges osztozkodásnak akár a magyar érdekszövetség kormányzati részvétele is áldozatul eshet. Alina Gorghiu liberális szenátusi elnök azonban cáfolta, hogy a román pártok között felmerült volna az RMDSZ kitaszítása a kormányból.

A bukaresti nagykoalíció belső vitáinak másik témája a jövő évi választások időzítése. Médiabeszámolók szerint a PSD a parlamenti és az elnökválasztás, míg a PNL a parlamenti és az önkormányzati voksolás összevonásában érdekelt, korábban azonban az alkotmánybíróság rendre elutasította a választási törvény hasonló jellegű módosításait.

A nyilatkozatok szintjén viszont mindkét nagy párt vezetője a stabilitás szükségességét hangsúlyozza és óvakodik attól, hogy nyíltan támadja koalíciós partnereit. Nicolae Ciuca liberális kormányfő szerint pártja számára az oktatási reform életbe léptetése, a lakosság és a vállalkozói szféra támogatása élvez elsőbbséget, a kormányzati helycserékről szóló koalíciós megállapodást pedig olyan szerződésnek nevezte, amelyet szerinte kockázatos lenne menet közben módosítani.

Marcel Ciolacu szociáldemokrata házelnök a parlamenti ülésszak megnyitása napján közösségi oldalán közzétett üzenetében azt állította, hogy az áremelések és az infláció megfékezésére összpontosítanak, mert meggyőződésük, hogy az embereket nem a hatalmi harc és a választási számítások érdeklik.

Kapcsolódók

Kimaradt?