Helyi gyűjtőpontok létrehozásával támogatja a kisüzleteket Csíkszereda
A műanyag palackok, alumínium dobozok és üvegek visszaváltását lehetővé tevő betétdíjas rendszer keretében három gyűjtőpontot hozna létre Csíkszereda önkormányzata, az alárendeltségébe tartozó ECO-Csík hulladékgazdálkodási vállalat, valamint közel 30 helyi, kisboltokat működtető vállalat együttműködésben.
Korodi Attila polgármester hétfőn arról tájékoztatta a sajtót, hogy az együttműködés azért jön létre, mert a tavaly bevezetett Retur-RO rendszert az elmúlt kilenc hónapban sikeresnek értékelték.
„Csíkszereda ebből a szempontból országos viszonylatban átlagon felül teljesített, idén eddig – augusztust is beleszámolva – mintegy 6 millió 600 ezer palackot, alumínium dobozt és üveget váltottak be a betétdíjas rendszer városban található gyűjtőpontjainál. Azt tapasztaltuk, hogy a havi átlag 800-900 ezer darab műanyag palack. Az, hogy a kisebb, 200 négyzetméteres felületű üzletek ennek nem látják hasznát, gondolkodóba ejtett már a nyár elején” – fejtette ki a megyeszékhely polgármestere. A Csíkszereda Városháza tájékoztatása szerint egyébkén az automatákban augusztusban közel 909 ezer darab PET-palackot, 575 ezer alumínium dobozt és 176 ezer üveget váltottak vissza.
Hozzátette, eddig 26 helyi kisüzletes írta alá a szándéknyilatkozatot, amelynek alapján létrehozhatják a gyűjtőpontokat. A terv az, hogy a város olyan részein állítsák fel azokat, ahol sokan, de a nagy bevásárló központoktól távol laknak, így megépítenének egy gyűjtőpontot Csíksomlyó és Csobotfalva övezetében, egyet Taplocán és egyet a zsögödi városrész és Szécseny számára.
A polgármester elmondta, hogy ezek létrehozásához még meg kell találniuk azokat a helyszíneket, amelyek közterületnek minősülnek, ugyanakkor van elegendő hely nemcsak a gyűjtőautomaták számára, hanem elég tágas parkolók kialakítására is. Az ötlet létjogosultságát azzal is indokolta, hogy a környező falvakban (Csíkszentkirályon, Csíkszentdomokoson és Gyimesbükkben) hasonló elven, az önkormányzat kezdeményezésére létrehozott gyűjtőpontok jól működnek, gyakorlatilag nullszaldósak, ami ebben az esetben kielégítő. Hiszen egyelőre azt látják, hogy a rendszerből még így is a nagybevásárlóközpontok jönnek ki nyereséggel, és ha nem lépnek, ez hovatovább nőni fog a kisvállalkozók hátrányára. Az új autómatákban kapott utalvány csakis azokban az üzletekben lesz levásárolható, amelyek bekapcsolódnak ebbe a rendszerbe.
A tapasztalatok szerint ehhez viszont az kell, hogy legkevesebb 4000 személy éljen abban a városrészben, ahol létrehozzák a gyűjtőpontokat, ez alapján választották ki az említett három helyszínt.
Ez egyébként azért is fontos szempont, mert a Retur-RO hálózat fenntartói az 50 banis értéken felül a gyűjtőpontok működtetőinek további 18 banis költségelszámolást garantálnak, ez lenne tulajdonképpen az a „nyereség”, amellyel az automatákat kezelő személyzetet ki tudnák fizetni.
A városvezető azt is elmondta, hogy a rendszerhez, amelybe a kisüzletesek csatlakoznak, az említett falusi gyűjtőpontok működtetéséhez használt alkalmazást veszik át, mert az már bevált. Az automatákat pedig lízingelik majd.
A polgármester végezetül kiemelte, hogy a kör nem zárt, tehát további kisüzletek is csatlakozhatnak az eddigi 26-on felül.
CSAK SAJÁT