A hazai ápolónők 15 százaléka vándorolt ki az elmúlt évtizedben

Jelenleg 21 ezernél több középfokú végzettségű romániai egészségügyi szakember dolgozik Nyugaton.

Az elmúlt évtizedben 21 ezernél is több ápolónő hagyta el Romániát, s vállalt munkát külföldön, főleg Nyugat-Európában. A párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint a legtöbb középfokú végzettséggel rendelkező romániai egészségügyi szakember Nagy-Britanniában vállalt munkát, ők 8329-en vannak.Fotó: Pixabay/David Mark

A második számú célország Olaszország volt, ahol 5685 romániai asszisztensnő dolgozik, Németországban pedig 4575. Viszonylag sokan telepedtek le Belgiumban is, 1539 fő. A kivándorolt egészségügyi személyzet létszáma minden bizonnyal nagyobb az OECD adatainál, mivel a célországok között olyanos is lehetnek, melyek nem közöltek adatokat.

Jelenleg a hazai állami egészségügyben 87 ezer ápolónő dolgozik, további 50 ezer pedig a magánkézben levő egészségügyi intézmények alkalmazásában áll. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt 10 évben a középfokú végzettségű egészségügyi személyzet kb. 15 százaléka távozott az országból.

2018-ban az állami egészségügyben jelentős béremelést hajtottak végre. Ennek eredményeként jelenleg egy kórházi ápolónő nettó 3500 és 6 ezer lej között keres. A magánszektorban a bérek nettó 2 ezer és 8 ezer között változnak, mondja Fady Creich a Regina Maria egészségügyi szolgáltató vezérigazgatója.

A látványos bérfejlesztés ellenére a hazai egészségügy továbbra is munkaerőhiánnyal küzd, a szakemberek külföldre történő elvándorlásának nem sikerült véget vetni. Ennek a fő oka az, hogy a nyugat-európai fizetések még mindig jóval magasabbak, mint a romániaiak. A munkaerőhiány orvoslására egyes magánkézben levő egészségügyi szolgáltatók saját képzési programokat indítottak.

Kapcsolódók

Kimaradt?