Megkérdőjeleződött a titkosszolgálati lehallgatások jogalapja

Megkérdőjeleződött a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által végzett megfigyelések és lehallgatások jogalapja, miután az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek minősítette az erre vonatkozó törvénycikkelyt - közölték szerdán a román lapok.

A taláros testület előző napi döntése értelmében sérti a jogállamiságra és a polgárok jogbiztonságára vonatkozó alkotmányos előírást a büntetőeljárás azon rendelkezése, miszerint a lehallgatásokat a bűnüldöző szerveken és a rendőrségén kívül „más, erre szakosodott állami szervek” is végezhetik. Az alkotmánybírák azt kifogásolták, hogy a jogalkotó nem nevezte meg, milyen szervekre utal.

Az alkotmányossági kifogást egy pénzmosásért és adócsalásért első fokon elítélt, 2006-ban letartóztatott török, iráni és kínai vádlottakból álló csoport ügyvédei emelték az ellenük folyó per fellebbviteli szakaszában.

Az Adevărul című lap a döntést úgy értelmezte, hogy a titkosszolgálatok nem végezhetnek többé lehallgatásokat. Romániában ugyanis nemcsak a nemzetbiztonsági ügyekben végez megfigyeléseket az SRI, hanem a korrupció, szervezett bűnözés, vagy akár adócsalás gyanújával indult büntetőeljárásokban is az SRI „szolgáltatásait” veszi igénybe az ügyészség.

A Gândul portál szerint az SRI által 2014-ben végzett több mint 42 ezer megfigyelési eljárás közül 2410-et a legfőbb ügyészség vagy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) kezdeményezett. A portál által megszólaltatott jogászok szerint a bíróságok ezentúl nem vehetik figyelembe azokat a bizonyítékokat, amelyek a titkosszolgálati lehallgatásokra épülnek.

Sebastian Ghiță parlamenti képviselő, az SRI működését felügyelő parlamenti bizottság tagja is azon a véleményen van, hogy az alkotmánybíróság döntésének rendkívül súlyos következményei lesznek, nő az ország kitettsége a terrorveszélynek. A képviselő reményét fejezte ki, hogy a politikusokban lesz annyi bölcsesség, hogy sürgősen orvosolják a joghézagot.

An

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?