Szállodát alakítana ki a temesvári magyar házban az épület tulajdonosa

Megszabadulna a magyar intézményektől és szállodát hozna létre a temesvári magyar házban az épület tulajdonosa – közölte a Heti Új Szó című temesvári hetilap, amelynek szerkesztősége az épületben működik.

A város szívében álló, ötszintes épületet Trianon után közadakozásból építtette, és az erre a célra létrehozott Magyar Ház Részvénytársaság tulajdonaként telekkönyveztette a bánsági magyarság.

Az 1930-ban átadott épület azonban csak rövid ideig adott otthont a magyar intézményeknek. A kommunista diktatúra idején államosították, a pártsajtó szerkesztőségeit költöztették bele, és a kommunizmus bukása után sem szolgáltatták vissza, írja az MTI. Egy 1990-es elnöki rendeletnek, és egy későbbi bírósági ítéletnek megfelelően azonban az épület első emeletén maradhatott a Heti Új Szó szerkesztősége, amely egyik fenntartójának, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) megyei szervezetének is irodát biztosított a termeiben.

A Heti Új Szó Temesváron szerkesztett és nyomtatott hetilap, amelyet Temes, Arad, Krassó-Szörény, Hunyad megyék magyar közösségeihez juttatnak el rendszeresen. A minden pénteken megjelenő 48 oldalas újságban fontos teret kapnak a közérdekű anyagok, a kisközösségek eseményeiről szóló beszámolók, a helytörténeti-, a régió anyanyelvű oktatásával, az egyházi- és politikai élettel kapcsolatos -, és a közösségi tartalmak. Helytörténeti, művelődési, oktatási, hitéleti, sport, női, gyermekrovatokban minden korosztály megtalálhatja a számára érdekes olvasnivalót – olvasható a temesvári magyar eseményeket tömörítő temesvaros.ro portálon.

Marossy Zoltán, az RMDSZ Temes megyei szervezetének elnöke az MTI-nek elmondta: az elmúlt napokban a polgármesteri hivatal közvitára bocsátotta, hogy mélygarázst építene a telekre, amelyen az épület is áll. Marossy úgy vélte: ez annak a cégcsoportnak az érdeke, amely megszerezte az épület tulajdonjogát, és amely hónapok óta próbál megállapodni a Heti Új Szó szerkesztőségével és a magyar szervezetekkel az emelet átadásának a feltételeiről.

Marossy Zoltán kijelentette: a bánsági magyarságnak be kell látnia, hogy a magyar ház elveszett, de azt is hozzátette, hogy „nem fogják olcsón adni a bőrüket”, meg fogják kérni az árát annak, hogy távozzanak a bánsági magyarság számára szimbolikus jelentőséggel bíró épületből.

Kimaradt?