Vitatott tervezetek elfogadására készül az őszi ülésszakban a parlament
Megkezdődött hétfőn a parlament őszi ülésszaka, amelynek napirendjén olyan, a PSD-ALDE kormánytöbbség és az ellenzék között éles politikai feszültséget keltő törvénytervezetek szerepelnek, mint az igazságszolgáltatást átszervező törvénycsomag újratárgyalása vagy a büntetőjog módosítása.
A viharosnak ígérkező belpolitikai ősz egyik fontos tétje a koalíció számára az igazságszolgáltatás átszervezésének befejezése, amelyre szerintük az ügyészi visszaélések megfékezése, az ártatlanság vélelmének érvényesítése miatt van szükség.
A csomag három törvénye közül eddig egy lépett hatályba, a másik kettő - már a sokadik - alkotmánybírósági normakontrollra vár. A jogalkotási folyamatot az ellenzék és Klaus Johannis államfő minden rendelkezésére álló procedurális eszközzel hátráltatni próbálja, azzal vádolva a kormányoldalt, hogy az igazságszolgáltatás gyengítésével a korrupt politikusokat akarják megvédeni a felelősségre vonástól.
Ugyancsak az alkotmánybíróság döntésétől függ, hogy visszakerül-e a parlament elé az őszi ülésszakban a büntetőjog módosítása: a kormánytöbbség háromhetes rendkívüli ülésszakkal hosszabbította meg júliusban a törvényhozás tavaszi ülésszakát, hogy elfogadhassa a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárás módosítását, a jogszabályok ellen azonban az ellenzék alkotmányossági óvást emelt.
Az államfő, a parlamenti ellenzék és az ellenzéki civil szervezetek azt hangoztatják, hogy a Szociáldemokrata Párt korrupcióváddal bíróság elé állított, egy korrupciós ügyben már jogerősen elmarasztalt elnökének, Liviu Dragneának akar mentőövet dobni a büntetőjog módosításával. A korrupcióellenes jelszavakkal szervezett sorozatos ellenzéki megmozdulások augusztus 10-én, a román diaszpóra tüntetésén erőszakba torkolltak, még jobban kiélezve a politikai szereplők közötti feszültséget.
Készül a nyugdíjtörvény és az alkotmánymódosítás
A szociálliberális kormánytöbbség az őszi ülésszakban akarja elfogadni az új nyugdíjtörvényt és újratárgyalni a fekete-tengeri gázlelőhelyek kitermelését lehetővé tevő offshore-törvényt, amelyet az államfő visszaküldött megfontolásra a parlamentnek.
Az őszi ülésszakban kerülhet napirendre a parlament szenátusában az az alkotmánymódosító törvényjavaslat is, amely egy férfi és egy nő házasságaként határozná meg a család fogalmát. A polgári kezdeményezésként indult, több mint hárommillió aláíró által támogatott alkotmánymódosításról a kormánypártok tervei szerint október hetedikén rendeznének népszavazást.