Új lakó az európai közös házban?

Emlékszünk még? Nem is olyan régen mennyit emlegettük az Európai Közös Házat. Abban akartunk lakni. Az európai közös ház az európai nemzetek közösségeként volt elképzelve. Az Európai Unió ennél már sokkal integráltabb modell. Egy szuperállam, egy alakuló, egyben gyengülő birodalom, ahogyan kritikusai fogalmaznak. Mi lesz veled, Európa? És mi lesz velünk Európában?

Ukrajna EU-s csatlakozásának erőltetése, ismételten felveti ezeket a kérdéseket, és még jobban kiélezi a vitát. Kelet-Közép-Európa országai joggal féltik piacaikat Ukrajna elsietett felvételétől. Kitettségükről, piacaik komoly veszélyeztetettségéről az ukrán gabona szabad behozatala révén kialakult helyzet ad kóstolót. Ráadásul mindezen államok hosszú csatlakozási folyamatra voltak kényszerítve mielőtt az EU-ba kerülhettek volna, így joggal tartják méltánytalannak Ukrajna gyorstalpaló csatlakozását. A háborút erre mentségül felhozni a legnagyobb felelőtlenség, hiszen egy kaotikus, háború dúlta, nagy ország felvétele alapjaiban rengetheti meg az amúgy is feszültségektől terhes Európai Uniót!

Az EU ennek ellenére minden áron erőlteti Ukrajna csatlakozását, és nem veszi figyelembe a közép-kelet-európaiak aggodalmait. Roberta Metsola, az Európai Parlament máltai származású elnöke, a leghatározottabban sürgeti a csatlakozási tárgyalások megkezdését, még idén karácsony előtt. Fő érve, hogy amennyiben nem igyekszünk ezt a folyamatot minél inkább felgyorsítani, azzal az európai szélsőjobbnak, illetve a nacionalizmus jelentős előretörésének kedvezünk. Gyakorlati lépéseket is javasol, például a roaming eltörlését Ukrajnában – a telekommunikációs cégek erre már fel vannak készülve, állítja – illetve az általános vámmentesség rendszerszintű konszolidálását. A háború miatt ezt az EU 2022 júliusában már be is vezette, de csak ideiglenes jelleggel. A közelmúltban zajló gabonacirkusz megmutatta mennyire bonyolult a helyzet, és az Ukrajna és Lengyelország között hirtelen kitört indulatok révén, azt is jól demonstrálja mennyire veszélyes is. Lengyelországban közelebbről választások lesznek, elszabadultak az indulatok, mert a lengyel politikusoknak meg kell győzniük választóikat, hogy elsősorban az ő érdekeiket képviselik, ezért ők a gabonaügyben hitelesen viselkednek. Zelenszkij elnök lengyeleket sértő-sértegető kijelentései és magatartása viszont teljes mértékben értelmezhetetlen. Ukrajna a lengyelektől csakugyan minden segítséget megkapott, de úgy látszik elvárná azt is tőlük, hogy akár tönkre is menjenek. Teljesen észszerűtlen viselkedés a legjobb partner durva sértegetése, és erre nem mentség, hogy Ukrajna nagy bajban van, háborúban áll. Mert ha így viselkedik, garantáltan még nagyobb bajba kerül. Duda lengyel elnök helyesen írta le a helyzetet: Ukrajna olyan fuldokló ember, aki a segítségére sietőket magával rántaná a mélybe.

Ez a nagyon jellemző intermezzo, millió más tény és adat mellett, el kellene gondolkodtassa Roberta Metsolát és társait, akik Ukrajna gyorstalpaló felvételét siettetik. Néhány nagyon egyszerű, annál fontosabb kérdést kellene maguknak feltegyenek. Mennyire beszámítható partnerek, Ukrajna és annak elöljárói, ha az első felmerülő gondra máris  leghűségesebb támogatójuk torkának esnek? Mi vár majd az EU-ra ilyen körülmények között? Valóban visszafogjuk az európai nacionalizmust azzal, ha egy mértéktelenül nacionalista, újabb nagy tagállamot elsietve behozunk a közös európai házba, vagy esetleg éppen fordítva történik, és sokkal inkább felingereljük? Az utóbbi időben az európai közös ház egyre inkább méhkashoz és nem nyugodt családi otthonhoz hasonlít.

Az Európai Közös Ház gondolata nemes és szép gondolat. Sok más európai emberhez hasonlóan, magam is hittem és még mindig hiszek benne. A szomorú valóság viszont az, hogy egy lakályos, otthonos közös ház helyett egy zaklatott európai átjáróház lakói lettünk. Nem válogatjuk meg felelősen az új lakótársakat, és a migrációt is képtelenek vagyunk megállítani. Nagy baj lehet Európában, ha ez még az olyannyira rettegett szélsőjobbnak sem sikerül, lásd Meloni olasz miniszterelnök kormányának ezirányú tehetetlenségét.

(Kép forrása: Shutterstock)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?