Legyen béke?

Követem a hazai és külföldi hírtelevíziókat. Katonai szakértők vázolják fel, mi történne, ha Oroszország bevetné nukleáris fegyvereit Ukrajnában. Mindannyian mintha egy számítógépes stratégiai játékban vennének részt, izgatottan ecsetelik, hogy közelebb vagyunk a harmadik világháborúhoz, mint valaha, s a nukleáris csapás és ellencsapás következményeiről értekeznek. Egyetlen szó nem hangzik el sehol: a béke. Még a fegyverszünet lehetősége sem. A világ politikai vezetői a háború folytatását akarják. Az elkötelezett média ezt az akaratot szajkózza.

A sajtó – ami még megmaradt belőle – viszont békéért kiált.

Legyen béke! – írja Facebook bejegyzésében kollégám, Dunda György, az ungvári Kárpáti Igaz Szó munkatársa. A bejegyzésében olyasmire utal, amire a média rá se ránt, miközben geopolitikai kérdésekkel foglalkozik és szakmaiatlanul drukkol az egyik vagy másik félnek.

„A háború legszörnyűbb része a hatalmas emberáldozat. Ezt csak megerősíti a The New York Times írása. A tekintélyes amerikai lap a Herszon megyében erőltetett ukrán ellentámadás kapcsán arról ír, hogy a katonai részsikerek nagyon sok emberéletbe kerültek” – írja Dunda György.

Az emberélet nem számít ebben a lassan-lassan nyíltan is orosz– amerikai konfliktussá terebélyesedő konfliktusban.

Vlagyimir Putyin mai beszédében, az elnöki palotában már milliókról beszélt, akik a négy ukrajnai tartományban úgy döntöttek, hogy csatlakoznak Oroszországhoz. Azért is, mert megtiltották nekik, hogy használják anyanyelvüket. De ez már a múlt – mondta Putyin –, megvédjük a földünket minden eszközzel, ami rendelkezésünkre áll.

A minden eszköz értelmezése pedig lehetőséget nyújt arra, hogy ne legyen béke.

Mert az még nem érdekük az egymásnak feszülő feleknek. A hadiiparnak.

Fenevad módjára támadt Oroszország Ukrajnára. A fenevadat próbálja sarokba szorítani a Nyugat. Talán megszelídíteni kellene diplomáciai tárgyalásokkal. Meglehet, ha béke lesz, dollármilliókat veszítenek azok, akik a háborúba fektettek, de sok ezer ember, gyerek maradna életben.

(Nyitókép: Léphaft Pál rajza)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?