Iohannis egója

Lobbizni ment Amerikába Klaus Iohannis. Nem személyes sármjával, önelégült vigyorával, esetleges rátermettségével próbálta meggyőzni Joe Bident arról, a holland Mark Rutténél alkalmasabb a NATO-főtitkári posztra, hanem Ukrajnának ígért légvédelemmel és újabb fegyverüzletekkel. Feladva közben az évek óta várt vízummentesség ügyét. Nem Biden, hanem Iohannis magyarázta el az újságíróknak, hogy a vízumügy tulajdonképpen nem is politikai döntés kérdése.  Klaus Iohannis és Joe Biden | Fotó: s.iw.ro

Románia közben AIM-9X Sidewinder Block II rakétákat vásárol az Egyesült Államoktól, amelyekkel a román légierő F-16-os vadászrepülőinek harci képességeit erősíti. Mindezt hetvenmillió amerikai dollárért. A NATO élére vágyó legrománabb szász egy ígéretet is tett Washingtonban: kész tárgyalni Patriot légvédelmi rakétarendszer Ukrajnába küldéséről. Cserébe egyetlen bővített mondatra számított, amelyben Washington legalább tudomásul veszi, hogy a holland miniszterelnök mellett ő is labdába rúg. A pótjelölt, a kispados játékos szerepének elismerésére várt a nagy szövetségestől.        

Hidegzuhany lett a vége. Joe Biden udvariasan dicsérte román kollégáját a sajtó előtt, de egy árva szót sem ejtett a NATO-jelöltségéről. A Fehér Ház hivatalos közleményéből is hiányzik ez a téma, ráadásul John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője épp Iohannis washingtoni látogatása alatt tartotta fontosnak megerősíteni: az Egyesült Államok továbbra is Mark Ruttét támogatja.

A G4 Media pénteki elemző írásában igyekszik keresni a választ arra, miért döntött Iohannis az első pillanattól kudarcosnak ígérkező önjelöltség mellett. A lap információi szerint ugyanis a második államfői mandátumát záró egykori fizikatanár egyetlen NATO-szövetségessel sem egyeztetett NATO-főtitkári ambícióival kapcsolatban. A cikk az egyik valószínű magyarázatnak Iohannis „túlméretezett egóját” tartja. Az elnök őszintén úgy gondolja, hogy ő épp eléggé fontos politikai személyiség Európában ahhoz, hogy tízéves államfői mandátuma után egy jelentős nemzetközi pozíciót igényeljen magának. Ha nem a NATO főtitkári posztját, akkor valami mást.

A washingtoni lobbiút ugyan félresikerült kissé, de azért szép vigaszdíjban részesült az Egyesült Államok legelkötelezettebb Fekete-tenger térségi politikai őrmestere. Iohannis átvehette a Distinguished International Leadership kitüntetést, az Atlanti Tanács nevű amerikai agytröszt díját. Azért annak a híres egónak biztos jót tett az indoklás, miszerint kimagasló pályafutása, Románia példamutató vezetése, valamint transzatlanti és európai vezetői szerepe elismeréseként jár a díj. Az egy másik kérdés, hogy mi, idehaza tényleg csak röhögni tudunk az amerikai szervezet döntéshozóinak szövegén.

Kapcsolódók

Kimaradt?