Állandósult Schengen-bukta
Most állítólag Hollandia miatt nem sikerül Románia csatlakozása a schengeni övezethez. Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter szerint azért nem lesz vita az Európai Unió bel- és igazságügyi tanács december eleji ülésén a kérdésről, mert a választások után megalakuló új parlamentnek is meg kell erősítenie a kormány korábbi döntését. Azaz megvárják Brüsszelben az eddigi egyértelmű holland elutasítás határozott megerősítését. Mint tudjuk, Hollandiának alapvetően Bulgáriával van baja, Románia viszont még mindig egy csomagban menetel a déli szomszéddal a schengeni falnak.
A hollandok közismerten ellenségesek a kelet-európai országokkal szemben, Magyarország is tudna mesélni erről. A minapi választások győztese, Geert Wilders az Európai Unióból is kitessékelné Bulgária mellett Romániát is. Mindeközben Bécsben a helyzet változatlan. Nincs arra utaló jel, hogy az osztrák kormány – ugyancsak belpolitikai motivációból – változtatna a román Schengen-tagságot elutasító álláspontján. Tehát jelenleg a schengeni meccsen Románia továbbra 0-2-re áll. Amit lehet magyarázni, okolható a sportszerűtlenül játszó ellenfél és a részrehajló játékvezető, de az eredményjelző tábla ettől nem fog változni.
Miután ez a kudarcsorozat hosszú évek óta tart, a mostani, évvégi bukta pedig biztosra vehető volt, már nem a diplomáciai fenékre huppanás oka a fő kérdés, hanem inkább az, hogy miért tartja folyamatosan napirenden a kormány ezt a témát. Nyilván mindent meg kell tenni a helyzet megváltoztatásáért, de felesleges a nyilvánosságot hitegetni, bosszantani vagy éppen uszítani egy olyan ügyben, amely rövid távon reménytelen. Ráadásul a folyamatos nekiveselkedést követő elhasalás politikailag kifejezetten kontraproduktiv.
Jelenleg abban lehet reálisan bízni, hogy átvihető az illetékes uniós tanácson a repülőteres Schengen-tagság, ami azt jelenti: aki a légi közlekedést választja utazáskor, nem kell átessen az útiokmányok vizsgálatán. A semminél nyilván ez is több lenne, a schengeni övezetből való kiszorulás viszont elsősorban gazdasági szempontból hátrányos az országnak, a határokon átívelő kereskedelem pedig a földön zajlik. A határátkelőknél álló kamionok késedelmet, elvesztegetett időt jelentenek, ami súlyos pénzveszteségekben mérhető.
A gazdasági veszteségeken kívül jól mérhetők az állandósult Schengen-bukta politikai következményei is. Az embereket folyamatosan életszerűtlen ötletekkel, döntésekkel idegesítő brüsszeli bürokraták miatt, amúgy is folyamatosan kopik az Európai Unió nimbusza, a félévente megismételt visszautasítás azok felé irányítja a tekinteteket, akik nyíltan szót emelnek a brüsszeli igazságtalanság, a kettős mérce ellen. S miután a kormánypártok stratégia nélkül tapogatóznak a külpolitikában, ugyanakkor továbbra is óvakodnak az elhibázott EU-döntések kritizálásától, újabb előnyhöz jutnak a hangos és gátlástalan George Simionék.
(Nyitókép: RoIntel/Twitter)
CSAK SAJÁT