Bécset célozzák Debrecenből – kezdődik a női kézilabda-Eb

A legjobb hat közé jutást célozza Vlagyimir Golovin magyar női kézilabda-válogatottja a részben magyarországi rendezésű Európa-bajnokságon. A csütörtökön kezdődő seregszemlén úgy a házigazdák, mint a Florentin Pera irányította romániai együttes Debrecenben játssza majd a csoportkört, a döntő hétvége viszont Bécsben lesz.

„Tízévente hazánkban játszhat Eb-meccseket a magyar válogatott, ez szinte már hagyomány, és reméljük, ahogy 2004-ben és 2014-ben, úgy idén is eljut a döntő hétvégére, Bécsbe a csapat” – idézte Ilyés Ferencet, a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) elnökét a szervezet hivatalos honlapja. A sportvezető kiemelte: a bécsi szereplés, tehát a legjobb hat közé jutás a hivatalosan megfogalmazott céljuk. „Ennek eléréséhez Debrecenben van nagyon sok dolga a lányoknak, hiszen sikerrel kell megvívnia a csoportkört csütörtöktől, majd reményeink szerint a középdöntőben is négy jó meccset játszik majd a válogatott a Főnix Arénában” – mondta.

Készen állnak a magyar lányok | Fotó: MKSZ

A csütörtökön kezdődő seregszemlén az A és a B csoport játszik majd Debrecenben, míg a svájci Bázelben a C és a D kvartettek, az ausztriai Innsbruckban pedig az E és F csoportok mezőnye lép pályára. Ez azt jelenti, hogy nem csak Magyarország, hanem Románia legjobbjai is Debrecenben szerepelnek majd, mint ahogyan továbbjutás esetén a középdöntős meccseiket is ott vívják meg. A Florentin Pera szövetségi kapitány edzette „trikolórok” számára ez a cél, viszont nem lesz egyszerű továbbjutniuk Montenegróval, Szerbiával és Csehországgal teljes B kvartettből, amely talán a legkiegyenlítettebb.

Feladatukat nehezíti majd, hogy egy olyan meglehetősen fiatal kerettel vágnak neki a tornának, amelynek tagjai kevés játéklehetőséghez jutottak a klubcsapataikban. Nincs már sem Cristina Neagu, sem pedig Crina Pintea, hogy „hogy húzza őket”, Cristina Laslo pedig nem kapott meghívót a szövetségi kapitánytól.

Hazai közönség előtt képtelenség rosszul játszani

A házigazdák Svédországgal, Észak-Macedóniával és Törökországgal találkoznak majd az A csoportban. A magyaroknak mindenképp előnyt jelent majd a hazai pálya. Vlagyimir Golovin szövetségi kapitány felidézte, hogy a tavaszi olimpiai selejtezők alkalmával is remek hangulat volt Debrecenben. „Ott úgy éreztem, úgy éreztük, hogy képtelenség rosszul játszani ilyen közönség előtt és hangulat mellett. Az elmúlt időszakban majdnem ugyanolyan munkát végeztünk, mint az olimpiai felkészülés során, azt pedig elmondhatom, hogy nagyon várják a lányok a kezdést” – mondta.

Számítanak a szurkolókra is | Fotó: MKSZ

Kiemelte, „kötelező” lesz a győzelem a törökök és a macedónok ellen, míg a svédek elleni összecsapásuk a későbbi szereplésüket befolyásolhatja. „A középdöntőre előre tekintve várhatóan a Montenegró elleni mérkőzés döntő lesz a legjobb hatba kerülés szempontjából, valamint a spanyolok és – természetesen – a franciák elleni találkozók is nehezek, illetve fontosak lesznek. A lányok érmet akarnak, és szerintem képesek is rá, szerencse is kell persze a nagy sikerekhez, de a cél ott lebeg a szemünk előtt, az akarattal pedig nem lesz gond” – jelentette ki a szakember.

Az Eb csoportbeosztása:

  • A-csoport (Debrecen): Svédország, Magyarország, Észak-Macedónia, Törökország
  • B-csoport (Debrecen): Montenegró, Románia, Szerbia, Csehország
  • C-csoport (Bázel): Franciaország, Spanyolország, Lengyelország, Portugália
  • D-csoport (Bázel): Dánia, Svájc, Horvátország, Feröer-szigetek
  • E-csoport (Innsbruck): Norvégia, Ausztria, Szlovénia, Szlovákia
  • F-csoport (Innsbruck): Hollandia, Németország, Izland, Ukrajna

A csoportok első két helyezettjei folytatják a középdöntőben, ahol a debreceni hatosban az A, B és C kvartettek továbbjutói lépnek pályára, míg a D, E és F csoportok továbbjutói Bécsben játsszanak. Az osztrák fővárosban lesznek majd a helyosztók, valamint az elődöntők és a finálé is. Utóbbit december 15-én rendezik.

Magyarország csütörtökön, romániai idő szerint 19 órakor kezd a törökök ellen, míg Románia pénteken 19 órakor lép pályára a csehek ellen. 

Az Európa-bajnokság mérkőzéseit a DigiSport és az M4 Sport közvetíti.

A handbalmania.ro csokorba gyűjtött néhány statisztikai adatot a torna előtt: 

  • Először szerepel kontinensviadalon a török és a feröeri válogatott. Előbbinek Costică Buceschi személyében romániai szövetségi kapitánya van.
  • Katrine Lunde, a norvégok legendás kapusa az egyedüli játékos, aki hatszoros nyert Európa-bajnokságot, ugyanakkor a dán Karin Mortensen az, akit 2002-ben hálóőrként választottak a kontinensviadal legértékesebb játékosává.
  • Norvégia a rekorder 9 Eb-aranyéremmel, ebből hatot (2010, 2014, 2016, 2020 és 2022) Thorir Hergeirsson irányítása mellett ünnepeltek.
  • A női kézi-Eb-k történetében eddig Cristina Neagu szerezte a legtöbb gólt (303-at), megelőzve a norvég Nora Morköt (219) és a montenegrói Jovanka Raicevicet (214).
  • Katrine Lunde játszotta eddig a legtöbb Eb-meccset (60), a francia Siraba Dembele (54) és Stine Oftedal (53) előtt.
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?