Az év sportolója gála: a férfiaknál Kós Hubert, a nőknél Gulyás Michelle zsebelte be az elismerést
A Magyar Állami Operaházban többek között az Eb-bonzérmes női kéziseket és az olimpiai bajnok férfi párbajtőrösöket is díjazták. Az életműdíjas Bölöni László vastaps kíséretében, elérzékenyülve vette át az elismerést, felidézve játékosként és edzőként megélt legszebb sikereit.
Hétfőn este 67. alkalommal díjazta a Magyar Sportújságírok Szövetsége az év legjobb sportolóit, csapatait és edzőit Budapesten. A nagyszabású eseménynek harmadszor adott otthont a Magyar Állami Operaház, a szervezők ezúttal is arra törekedtek, hogy az elismerések kiosztása mellett zenei előadásokkal is megteremtsék az emelkedett hangulatot.
Ahogyan arról a Maszolon beszámoltunk, az már a gálaest előtt nyilvánossá vált, hogy a marosvásárhelyi születésű, korábbi BEK-győztes labdarúgó, Bölöni László kapja az MSÚSZ idei életműdíját. A sportlegendát Magyarország köztársasági elnöke, Sulyok Tamás méltatta rövid beszédében, valamint az Arsenal legendás edzője, a FIFA szakmai igazgatója Arséne Wenger is köszöntötte videóüzenetben.
,,Edzőként harminc évig álltam a gáton, a süllyesztők nem nyeltek el. Focistaként az volt a legfantasztikusabb siker, amikor hazajöttünk Sevillából, hoztuk haza a BEK-kupát, Bukarestben ott várt ránk harmincezer ember a sötétben, akik az ország emberei voltak, sikerünkkel visszaadtuk nekik önérzetüket, amit azokban a nehéz időkben elvesztettek” – hangsúlyozta vastapsot követő beszédében Bölöni, aki dicsőszentmártoni emlékeit is felidézte és elérzékenyülve üzent édesanyjának.
Ezúttal is a legjobb egyéni sportolóknak járó díjakat övezte a legnagyobb érdeklődés. A férfiaknál különleges módon három úszó között dőlt el a győztes személye. Kós Hubert világbajnoki- és olimpiai aranyérmet is a nyakába akaszthatott 2024-ben, így Milák Kristófot és Rasovszky Kristófot maga mögé utasítva az év sportolójának járó díjat is kiérdemelte.
A női mezőnyben a 190. magyar olimpiai aranyérmet megnyerő Gulyás Michelle mondhatott győzelmi beszédet. Remek eredménye a klasszikus öttusa végét is jelentette az ötkarikás játékokon, hiszen azon a versenyen szerepelt utoljára a lovaglás a sportág olimpiai programjában.
Az év edzője nem meglepő módon a decemberi női kézilabda Eb-n bronzérmes magyar csapat szövetségi kapitánya, Golovin Vlagyimir lett. A válogatott remek eredményének köszönhetően elnyerte az év legjobb csapatának járó címet is. Külön elismerést zsebelt be az egyéni sportok csapat kategóriájában nevezett férfi párbajtőr négyes is, amely tavaly bravúros teljesítménnyel olimpiai aranyat szerzett.
Ezúttal is külön elismerés járt az év fogyatékos sportolóinak is. A férfiaknál Kiss Péter Pál kajakozó győzött, aki pályafutása során ötödik alkalommal nyerte el a díjat. Tavaly paralimpiai csúccsal szerzett aranyérmet a párizsi játékokon. A nőknél a tavalyi két címének köszönhetően már háromszoros paralimpiai bajnok úszó, Konkoly Zsófia érdemelte ki az elismerést.
A hagyományokhoz híven ezúttal is voltak sztárvendégei a gálának, tiszteletét tette a német Eberhard Gienger olimpiai bronzérmes, világbajnok tornász és Antonin Panenka Európa-bajnok csehszlovák focista is, akiről az úgynevezett ,,panenkás” büntetőt is elnevezték. Ő adta át az év sportpillanatáért járó díjat, amelyet a tavalyi Európa-bajnokságon rúgott győztes góljával Csoboth Kevin érdemelt ki.
Fontos megemlíteni továbbá azt az adománygyűjtő akciót, amelyet a korábbi olimpiai bajnok tornász, Ónodi Henrietta megsegítésére rendeztek a szervezők. A több infarktust is elszenvedő háromgyerekes anyuka amerikai gyógykezelésre szorul, videós bejelentkezésében Nadia Comăneci világhírű román tornászlegenda is adományozásra bíztatott.
CSAK SAJÁT