Kultúrmisszió: a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet révén áramlik a kultúra Erdély és Magyarország közt
Idén is folytatja jól bevált programjait és bővíti tevékenységi körét és területét a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet, jelentette be Szebeni Zsuzsa, aki újabb négy éves megbízást kapott a magyar külképviselet égisze alatt működő kulturális központ élén.
A tavalyi évet értékelő és idei programjaikat bemutató sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón Szebeni Zsuzsa rámutatott: a Liszt Intézet számára misszió, hogy székelyföldi, kolozsvári jelenlétük mellett programjaikkal eljussanak a dél-erdélyi szórványba is, így Brassó, Nagyszeben és Temesvár után Medgyes is „felkerült a térképre”.
A magyar kultúra napi rendezvények keretében Medgyesre vitték a Bánffy Miklós és Kós Károly világa című kiállítást és kötetbemutatót. Emellett több erdélyi helyszín után idén Budapestre és Bukarestbe is elviszik a Kós András szobrászati életmű-kiállítást.Dolhai István, Magyarország csíkszeredai főkonzulja kifejtette: „nagyon hálás téma” a magyar kultúra napján beszélni a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet tevékenységéről. „Nemzetünk megőrzésének záloga a kultúránk, a nyelvünk és a hagyományaink, és nagyon fontosak azok az intézmények, amelyek ezeket a tevékenységeket végzik” – mondta a főkonzul.
Nem elég csak megőrizni értékeinket, hanem új értékeket is kell teremteni, hiszen ezáltal válik élővé és tud megújulni a kultúra, fogalmazott Dolhai István, aki szerint nemcsak az a fontos, hogy Magyarországról érkezzenek programok Erdélybe, a helyi művészeteket is igyekeznek bemutatkozni Budapesten, Magyarországon, hogy legyen a kultúrának egy „oda-vissza áramlása”.A sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet az Erdélyi Művészeti Központtal (EMÜK) közös programokkal indítja az évet, számolt be Bordás Beáta. Az EMÜK igazgatója szerint a magyar művészeti élet jeles képviselőinek részvételével indul előadás sorozatuk, amely reményeik szerint új közönséget fog vonzani, hiszen fontosnak tartják, hogy a kiállításaik mellé kísérőrendezvényeket is szervezzenek. Az első előadást február 14-én tartják Kukla Krisztián művészettörténész részvételével, és a jövőben Barki Gergelyt is meghívják Sepsiszentgyörgyre.
A két kulturális intézmény közösen február 21-én Sepsiszentgyörgyön szervez Cseh Gusztáv-kiállítást, tette hozzá Bordás Beáta. A művészettörténész rámutatott: az erdélyi magyar grafikusművész több területen is megújította a grafikai hagyományokat. A Jeles házak, illetve Híres emberek című rézkarcsorozataival a Cseh Gusztáv megörökítette a legfontosabb erdélyi magyar vonatkozású műemlékeket és az erdélyi magyar kultúra főbb szereplőit is.
Szebeni Zsuzsa rámutatott: csütörtökön a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban nyitják meg a Kós András 110 életmű-kiállítást. Ezt a tárlatot több erdélyi helyszín után a budapesti Vigadó Galériába és a bukaresti Román Parasztmúzeumba is elviszik idén.A sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet idén megszervezi még a Gross Arnold 95 grafikai kiállítást, mellyel a tordai születésű, Magyarországon alkotó Kossuth-díjas grafikusművész munkáit mutatják be elsőként Erdélyben. Divattörténeti előadás sorozatot is indítanak Benő Eszter Nóra részvételével, illetve folytatják a filmes programokat és a Kolozsvári Magyar Napokkal való is folytatják az együttműködést.
Sepsiszentgyörgyön idén a negyedik évadával folytatódik az Üveghang Akadémia zenei ismeretterjesztő sorozat, jelentette be Ványolós-Albert Sarolta. A Liszt Intézet munkatársa szerint a márciustól induló sorozat idén az a capella technikával, vagyis kizárólag énekhanggal előadott darabokra fekteti a hangsúlyt. Elsőként a Dalinda együttes, majd az Octovoice, a SixTones, a Subtones és a helyi Snaps Vocal Band-et lép fel. Az idei koncertek közül kiemelte Sergő Sára koncertjét és Szőcs Henrik zongoraművész, a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta, az Ács Dominika és Oláh Krisztián duó fellépését, és az Orgonák éjszakáját is megtartják.
Szebeni Zsuzsa végezetül kiemelte, hogy a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet fontos tevékenysége közé tartozik az elhunyt művészek hagyatékénak megőrzése is. Tavaly Orlowszki Balogh Edit szobrászművésznek szerveztek kiállítást, mivel a művész hagyatéka a pusztulás küszöbén volt, azt drámai körülmények között mentették meg és mutatták be.
CSAK SAJÁT