A Magyar Kultúra Lovagja címmel tüntették ki Marosán Csabát és Nagy Istvánt
Két erdélyi kitüntetettje is van az idei Magyar Kultúra Lovagja címnek. A Falvak Kultúrájáért Alapítvány Nagy István nyugalmazott fizikatanár, közéleti személyiség, valamint Marosán Csaba színművész munkásságát is elismerte a január 18-án tartott gálán.
A magyarországi Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratóriuma 126 előterjesztés közül választotta ki az Egyetemes Kultúra Lovagjait, valamint a Magyar Kultúra lovagjait. Az utóbbit 17 személynek ítélték oda a múlt évi munkásságuk elismeréseként, a kitüntetettek között pedig ott van Marosán Csaba kolozsvári színművész és Nagy István nyugalmazott pécskai fizikatanár, közéleti személyiség is.
Marosán Csaba a magyar irodalom népszerűsítéséért részesült a kitüntetésben. A Kolozsvári Állami Magyar Színház művésze „tíz esztendeje indította Templom és iskola című misszióját. Ezeket látogatva igyekszik megszerettetni az irodalmat a fiatalokkal és a felnőttekkel egyaránt. Több mint 340 ezer kilométert bolyongott a Kárpát-medencében. 180 általános- és középiskolában járt, több mint ötvenezer diáknak hirdette az irodalom szépségeit, értékeit. Az ökuménia jegyében 170 templomba vitte el a magyar költészet azon verseit, amelyek Isten és ember kapcsolatáról szólnak. Az irodalmat és színházat összekapcsolva potenciális nézőket toboroz a színházba, mert tudja a színész közönség nélkül nem létezik. Missziós útjaival Európában, Kanadában és Amerikában is sok örömet okozott távol élő honfitársainknak” – olvasható méltatása a Falvak Kultúrájáért Alapítvány honlapján.
A MAGYAR KULTÚRA LOVAGJA Sosem a díjak miatt tettem amit tettem, de nagyon jólesik egy ilyen rangos elismerés....
Közzétette: Marosán Csaba – 2025. január 20., hétfő
Nagy István nyugalmazott fizikatanár, helytörténész és közéleti személyiség a határon túli magyar kulturális örökség ápolásáért kapta meg a Magyar Kultúra Lovagja címet. „Három mandátumon át az Arad melletti Pécska alpolgármestere, egyben a helyi közösségek és a kulturális élet ›motorja‹ volt. Két évtizede a Kálmány Lajos Közművelődési Egyesület elnöke, konferenciák szervezője. Kezdeményezője a Búzavirág Egyesületnek és a Klebelsberg Napoknak, valamint emléktáblák, szobrok felállításának. A Klebelsberg Kunot idéző szobor létrejötte neki is köszönhető. Helytörténeti könyvek szerkesztőjeként digitalizálta és kiadta Arad vármegye monográfiáját. Szerkesztette és írta a helyi Pécskai Újságot” – olvasható az alapítvány honlapján.
CSAK SAJÁT