Erdély gyöngyszeme: restaurálják az oltszemi kastély impozáns falfestményeit
Egy éve kezdődött a Kovászna megyei Oltszemen található Mikó-kastély felújítása. Jelenleg az épület belső falait díszítő, értékes festmények restaurálása zajlik, számolt be Fodor István polgármester. A kalandos történetű birtok jelenlegi tulajdonosainak, a Kovászna megyei és a bodoki önkormányzatnak közös célja, hogy élettel és turistákkal töltsék meg a Mikó-kastélyt.
Az oltszemi kastélyt 2007-ben szolgáltatták vissza az örökösöknek, akik 2014-ben eladták a Kovászna Megyei Tanácsnak és Bodok község önkormányzatának. A Mikó-kastélyt székelyföldi lovas múzeummá alakítják, de a birtokon egy lovasközpontot és egy gasztronómiai látványkonyhát is létrehoznak a turisták számára, illetve a Székely Nemzeti Múzeum hálózatának részévé válik és kulturális események helyszínéül is szolgál majd. Az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) által társfinanszírozott, 18,2 millió lej értékű felújítási munkálatokat 2026-ra kell befejezni.
Az A-kategóriás műemlék épületet 1827-ben építette gróf Mikó Miklós, az impozáns és értékes falfestmények az 1840-es években készültek a kastély belsejében. Csáki Árpád történész, Az oltszemi Mikó-kastély című könyv társszerzője a Maszol érdeklődésére elmondta: a birtok a 20. század elejéig volt a Mikó család tulajdonában, majd évtizedeken keresztül többször tulajdonost váltott. Az utolsó tulajdonos Emil Schmutzler brassói szász iparos volt, aki Oltszemen egy vadászkastélyt álmodott meg, lótenyésztésben gondolkodott, de a második világháború utáni viszonyok nem tették mindezt lehetővé, hiszen 1958-ban államosították a birtokot.
Közel negyven falképet tártak fel a kastélyban
Csáki Árpád elmondta: az oltszemi kastély központi tengelyében lévő palotaterem két oldalán női és férfi lakosztályok sorakoznak. A reprezentatív nagyterem falképei a társasági élet egyes jeleneteit ábrázolják, a napóleoni háború jeleneteit idéző képek a férfi lakosztályt dekorálják, míg a női lakosztályban egy európai utazás emlékképeit örökítették meg. Ezeknek az értékes falfestményeknek a restaurálása zajlik jelenleg.
Deák Ildikó művészettörténész, aki a feltáró munkában vállalt szerepet, korábban arra mutatott rá, hogy Európa-szerte sehol nem találta nyomát annak, hogy kastélyban vagy más épületben ilyen méretben, minőségben és méretazonosságban, metszetekről készült falfestmények kerültek volna elő. Közel negyven falképet tártak fel és ebből közel harmincat azonosítottak, amelyek mind neves részmetszők munkái alapján készültek.
Mikó Miklós nemzetközi viszonylatban is értékelhető módon szerezte be a falfestmények előképeit jelentő metszeteket. „Szeretnénk, hogy a figyelem ide irányuljon, hogy ez megmaradjon, és újabb színfoltja legyen Háromszéknek” – fogalmazott korábban Deák Ildikó.
Háromszék a kastélyok és kúriák földje
Kovászna megyében van a legtöbb kastély és kúria négyzetkilométerenként Romániában. Összesen 165 ilyen épületet tartanak számon, amelyek közül néhány közvagyonban, többségük azonban magántulajdonban van, és egy részük már látogatható a turisták számára, sorolta Tamás Sándor.
A háromszéki önkormányzat elnöke szerint ebbe a kategóriába tartozik az oltszemi kastély is, amely a felújítást követően szintén látogathatóvá válik. Oltszemen nem csupán a térség hagyományaihoz illeszkedő székelyföldi lovasmúzeumot hoznak létre, hanem ennél többet is, hiszen a településen néhány éve működik egy korszerű lovas pálya, ahol országos és nemzetközi fogathajtó versenyeket rendeznek, és ezt a területet is szeretnék tovább fejleszteni – mondta Tamás Sándor.
CSAK SAJÁT