Miniatűr, de látványos bronzmakett Kézdivásárhelyről
Elkészült, talapzatára került és szerdán le is leplezték a kézdivásárhelyi Rotary Klub kezdeményezésében készült Tapintható láthatatlan fantázianevet viselő bronzmakettet a céhes város főterén. A kezdeményezés elsősorban azt szolgálja, hogy a látási fogyatékkal élők is megismerhessék Kézdivásárhely varázslatos, egyedi főterét.
Pár nappal ezelőtt – amint arról beszámoltunk – többtonnás bazaltkőalap került elhelyezésre Kézdivásárhely főterén, a #Kézdi térirat közvetlen szomszédságában. A Málnáson készült tekintélyes méretű kőre a Kézdivásárhely főterét és környékét, azaz a történelmi városrészt bemutató bronzmakett került, amelyet a céhes város Rotary Klubja készíttetett. Az elképzelésre a klub pályázott és nyert is támogatást a Tapintható láthatatlan elnevezésű projektjükkel, a maximális ötvenezer lejes finanszírozást elérve, ezt pótolták fel a szervezet tagjai még egy ekkora összeggel.
A makett leleplezése előtt Román György, a Rotary titkára szólt a jelenlevőkhöz. „Három éves projektnek értünk a végéhez. A 2021-es év végén fogalmazódott meg a kézdivásárhelyi Rotary klubban az elképzelés, hogy örökítsék meg a város jellegzetességét: az udvartereket, egy bronzba öntött makettel.
„Ezt a Tapintható láthatatlan című, 1998-ban indult Rotary-program keretén belül képzeltük el, aminek egyik célja az, hogy a látássérültek számára is élményt nyújtson a makett tapogatása, hisz számukra talán ez az egyetlen lehetőség a város építészetének a megismerésére. Így kértük fel a marosvásárhelyi Kovács Áron makett készítő építészt, hogy készítse el a bronzöntéshez szükséges modellt, ami 2022-ben meg is történt” – részletezte.
Hozzátette, hogy a tervük megvalósulhasson a 2023-as báluk bevételét erre a célra szánták. De mivel egy 100.000 lejt meghaladó értékről van szó, megpályázták az Önkormányzat által tavaly kiírt részvételi költségvetés 50.000 lej értékű pályázatát, amit meg is nyertünk. Tehát főterünk új látványossága egy sikeres közreműködés eredménye a Rotary Club és a Polgármesteri hivatal között. A bronzöntést a kolozsvári Cozma Dumitru öntőmester vállalta el, viaszveszejtéses módszerrel készült. „Ez a technika változatlan több ezer éve, az ókorban is így öntötték a bronzot” – mondotta Román György.
A makett 120×150 cm-es méretű, a kolozsvári Tapio öntödében került kivitelezésre. Az 1:450-es léptékű maketten ötven épület homlokzata, ez mellett 72 udvartér hiánytalan megjelenítése – a belső és külső gyűrűben egyaránt – valamint hat fontosabb ingatlan részletei vannak kidolgozva, aprólékos és kimerítő munkával.
A makettet Bokor Tibor polgármester és Román György leplezte le. Az épületeken kívül a város címere, a Rotary jelképe és három – magyar, román és angol – nyelvű magyarázattal ellátott tábla került a bazalttömbre. Ezek érdekessége, hogy a betűk körvonalai a látási fogyatékkal élők által használt Braille-írást is magukba foglalják, így letapogathatók.
CSAK SAJÁT