Népi épített örökségünk gyerekszemmel
Rajzkiállítást nyitottak meg szerda délelőtt a csíkszeredai Megyeháza földszinti kiállítótermében. A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében létrejött tanulmányi út munkáit mutatták be a közönségnek – kiderült, miként látták a csíkszéki, gyergyószéki és udvarhelyszéki diákok a székelység épített örökségét.
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont minden évben tanulmányi utat szervez az V–VIII. osztályos diákok számára a Kulturális Örökségnapok alkalmából, az épített örökség népszerűsítése érdekében. Idén Csíkszék, Gyergyószék és Udvarhelyszék fiataljait is bevonták a programba, az út eredményeként létrejött munkákból pedig kiállítás nyílt a csíkszeredai Megyeháza galériájában.
A kiállítás megnyitóján Kovács Árpád művészettörténész méltatta a munkákat. Mint fogalmazott, ez a tanulmányi út egy igencsak jól bejáratott program, amely több éve zajlik, a lényege pedig, hogy bevonják a Csíki- és Gyergyói-medence, valamint Udvarhelyszék diákjait, ezzel tudatosítva minél több fiatalban az épített örökségünk értékét.
Az út során a diákok szabad kezet kaptak mind a téma, mind a technika, mind az előkészületek tekintetében. A képeken a székely házak dominálnak, ám ezek is változatos módon, hiszen megjelenik rajtuk például a Homoródmente építészeti stílusa, amely a földrajzi adottságokból kifolyólag eltér például a havasaljai házaktól.
A munkákon a lakóházak mellett helyet kaptak utcaképek, hagyományos munkaeszközökről és használati tárgyakról készült grafikák, székely és szász kapuk, templomok és kertek is. A diákok alapos munkát végeztek: képeiken jól kivehetők az építkezési anyagok, mintázatok, formák és méretek, így látványos különbséget téve bizonyos régiók közt – mennyire más, és mégis mind a miénk.
A 85 pályamunka két kategóriára oszlik: festményekre és grafikákra. Ahogyan azt a program keretében célként megfogalmazták, a gyerekek érdeklődését sugározza minden alkotás, legyen az fekete-fehér, vagy épp színes. A szervezők bíznak abban, hogy a hagyományos kultúra gyakorlatban történő megismerése erősíti a fiatalok identitástudatát, a hovatartozás érzését, az önazonosságot, valamint a múlt tiszteletét.
A Forrásközpont részéről Hajdú Katalin köszöntet mondott a diákokat felkészítő és segítő pedagógusoknak, mindenkinek, aki segített a tanulmányi út lebonyolításában, és nem utolsó sorban a diákoknak is, akik komolyan vettek a feladatot, és egytől-egyig gyönyörű pályamunkákkal neveztek. Minden résztvevőt elismerő oklevéllel jutalmaztak, a legjobb munkákat pedig külön is díjazták.
Kivételes munkájáért elismerésben részesült Szőcs Magor, Baczoni Botond, Esztány Katalin, Nagy Karczagi Regina, Balogh Alexandra és Béres Dorka.
CSAK SAJÁT