Balási Csaba kiállításával ünnepli a Romániai Fotóművészet Napját a bukaresti Liszt Intézet
Január 11-e a Romániai Fotóművészet Napja, ennek apropóján a bukaresti Liszt Intézet az évet Balási Csaba fotósorozatának kiállításával nyitja meg, aki az egyetlen romániai fotóművész, aki a Fotóművészek Nemzetközi Szövetségének Mestere címmel rendelkezik.
Szathmári Pap Károly fotó- és festőművész születésnapja 2011 óta a Romániai Fotóművészet Napja, erről a jeles napról pedig a bukaresti Liszt Intézet is megemlékezik minden évben. 2025 első kiállításán Balási Csaba fotósorozatával találkozhat a közönség, aki az egyetlen romániai fotóművész, aki a Fotóművészek Nemzetközi Szövetségének Mestere címmel, e rangos nemzetközi szervezet legmagasabb kitüntetésével rendelkezik. 2025. január 14-én, kedden, 19 órától a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest kiállítótermeiben kerül sor az alkotó Egy templom halála című fotókiállításának megnyitójára.
„Az egykori Szászavinc (Érchegység) település helyén a romániai iparosítás következményeként történt ökológiai katasztrófa után előbb egy településcsonk keletkezett, majd végül az egykor magasan a falu fölött egy domboldalon álló templom tornyát is elnyelte a zagytározó. Ezt örökítette meg Balási Csaba a mostani kiállításon bemutatott sorozattal. A sárgás, vöröses kénsavas zagytározó fantasztikus színei, azok tónusai mintegy tájképek hívják fel a figyelmet a borzalmas ökológiai katasztrófára, egy település halálára” – olvasható a fotósorozat története a Liszt Intézet közleményében.
A kiállítást megnyitja Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, volt környezetvédelmi miniszter és Eugen Negrea, a Romániai Fotóművészek Egyesületének (AAFR) elnöke. A megnyitón jelen lesz Balási Csaba fotóművész.
A Romániai Fotóművészet Napja, Szathmári Pap Károly születésének napja, január 11. A többek között az első háborús fotóriporterként is számon tartott Szathmári Pap Károly Kolozsváron született. Szülővárosában, Bécsben és Itáliában tanult, majd Kolozsváron élt, ahol számos táj-, város- és életképet rajzolt, melyek 1842-43-ban Erdély képekben címen kőnyomatos sorozatban jelentek meg. 1843-ban Bukarestbe költözött, ahol a havasalföldi fejedelmi udvar festője és fényképésze lett, s ezzel a román fotóművészet pionírja.
CSAK SAJÁT