Emlékplakettet avatnak Marilyn Monroe kézdivásárhelyi születésű sztárfotósának
Kevésbé ismert, hogy minden idők egyik leghíresebb dívájának, Marilyn Monroe-nak a felfedezője Kézdivásárhelyen született, torjai származású volt. A céhes városban december 18-án emlékplakettet avatnak Ikafalvi Diénes Andor hollywoodi sztárfotósnak.
Nagyszabású és rendkívüli ünnepségre készül Kézdivásárhely: Dienes Andor (André de Dienes) emlékére december 18-án, 14.30-kor emléktáblát avatnak a Petőfi Sándor utca 14. szám alatt. A Hodor Levente, kézdivásárhelyi vállalkozó kezdeményezésére elkészült plakett Vetró András szobrászművész alkotása. Az ünnepséget megelőzően, 13.00 órától a Vigadó Művelődési Központ színháztermében egy különleges vetítettképes előadással idézik fel Dienes Andor rendkívüli életét és munkásságát. A rendezvényt egy izgalmas kiállítás zárja: 17 órától helyi fotóművészek munkáit tekinthetik meg az érdeklődők, akik Dienes nyomdokain haladva reagáltak ikonikus képeire, így tisztelegve művészi öröksége előtt. Az esemény helyszíne a Vigadó Művelődési Központ díszterme.
A meghívóban olvashatjuk: Dienes Andor nemcsak Hollywood sztárjainak megörökítője, a fényképezés úttörője volt, hanem egy közülünk, aki sosem szakadt el gyökereitől. Torjai gyermekkora, kézdivásárhelyi származása és református családi öröksége végigkísérte életét, és minden sikere ellenére mindig magában hordozta szülőföldje lelkét.
Hollywood torjai származású sztárfotósa
Ikafalvi Diénes Andor (1913–1985) nem eredeti nevén, hanem André de Dienes néven vált híressé. A sztárfotós Kézdivásárhelyen született, a városházán anyakönyvi bejegyzés is őrzi, hogy 1913. december 18-án látta meg a napvilágot, és Ikafalvi Diénes Andor György néven jegyezték. Apja Diénes Kálmán, az agrárbank igazgatója volt, anyja – Piroska – a szüléskor 29 éves volt. A Diénes család anyai ágon torjai, Andor dédnagyapja Ikafalvi Zajzon István (1810–1886) feltorjai református lelkipásztor volt, dédnagyanyját Karatnai Könczey Ágnesnek hívták. Házuk ma is áll Feltorján az 511-es szám alatt. A családnak a feltorjai református vártemplom kertjében több sírja is van: Diénes Andor nagyapa sírja mellett Diénes Kálmánné Uzoni Zayzon Piroska (született 1884-ben), a fotóművész anyjának sírja is megtalálható.
Diénes Andor akkor kezdett foglalkozni fotózással, amikor a sors Tunéziába sodorta, ott vásárolta első fényképezőgépét. Onnan Párizsba került, 1938-tól pedig New Yorkban élt. Akkor már befutott művész volt: képeit az Esquire magazin, később pedig a Vogue magazin is közölte. Neki köszönhetők azok a képek, amelyeket utazásai során a hopi, navaho és az apacs indiánokról készített, de híres az a sorozata is, amely Harlem (New York egyik városrésze) életéről készült.
Megreformálta a hollywoodi sztárfotózást
1944-ben elhagyta New Yorkot és a filmgyártás fővárosába, Hollywoodba költözött, ahol ő lett az egyik mérvadó fotós és emellett a hollywoodi sztárfotózás megreformálója. Ez annak köszönhető, hogy képei felszabadultságot sugároztak, a merev portréfotózást sutba dobta. Nem csoda, hogy rengeteg sztár kérte fotózásra: többek között Ingrid Bergman, Elisabeth Taylor, Fred Astaire, Marlon Brando, Henry Fonda és Ronald Reagan sok közismert képét is ő készítette.
Ami azonban igazán híressé tette, az a Norma Jeane Baker nevű lány volt, akivel 1945-ben ismerkedett meg. A későbbi szexszimbólummal a véletlen hozta össze: a fotós aktfotózáshoz keresett modellt és egy ügynökség küldte a stúdiójába az akkor még csak 19 éves lányt, aki később Marilyn Monroe néven futott be. A lányról több héten át készültek a fotók, ez idő alatt szerelmi szál is szövődött közöttük, házasságot is terveztek. A történet vége szakítás lett, de Diénes Andorral ezt követően is szoros kapcsolatot ápolt a díva, akiről 1953-ban készítette az utolsó képeket. Érdekesség, hogy a képek zöme – mintegy kétezer darab – csak 1985-ben, a fotóművész halála után került elő, ebből készült a Szerelmem, Marilyn című bestseller.
CSAK SAJÁT