banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Szentkereszty Stephanie-re emlékeztek Kézdivásárhelyen

Emlékünnepséget tartottak Kézdivásárhelyen Báró Szentkereszty Stephanie halálának 118-ik, a nevét viselő civil szervezet 21-ik és az általa létrehozott árvaleány-nevelő intézet fennállásának 151-ik évfordulóján, a Közösségi Szolgáltatási Komplexumban. A nagyszabású rendezvény keretében újraszentelték a bárónő hamvait befogadó, nemrég felújított Szent István kápolnát is.

A bárónő mellszobra és a kápolna előtti kis téren több, mint kétszáz érdeklődő vett részt az eseményen, amelyet megtisztelt jelenlétével Jakab István, a magyar országgyűlés alelnöke, Brendus Réka, a Magyar Miniszterelnökség Erdélyi Főosztályának a vezetője, Soós Zoltán csíkszeredai konzul, Fejér László Ödön szenátor, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Bokor Tibor és Szilveszter Szabolcs kézdivásárhelyi polgármester illetve  alpolgármester, Szebeni Zsuzsa, a Liszt Intézet vezetője és egyházi méltóságok is. Az eseményen jelen volt az intézmény egyik partnerszervezetének, a svájci Samariter Verein Samedan Egyesület képviselője, Mark Brouwer is, valamint a Szentkereszty család néhány leszármazottja.Sokan vettek részt a megemlékezésen | A szerző felvétele

Elsőként Bálint Olga, a Közösségi Szolgáltatási Komplexum igazgatója szólt a jelenlévőhöz, felelevenítve és aktualizálva a bárónő néhány gondolatát, hangsúlyozva hagyatékának fontosságát.

„A Szentkereszty bárónő által alapított egykori Erzsébet Árvaleány Nevelő Intézet, a mai Közösségi Szolgáltatási Komplexum, a csodával határos módon a történelem viharait túlélve, megálmodója misszióját folyamatosan követve, tavaly október 12-én 150 éves múlt. Azt gondolom kevés intézmény büszkélkedhet ilyen múlttal és jelennel, hisz ezt az intézetet az emberszeretet hozta létre és tartotta fenn ily hosszú időn át és merem remélni, hogy mi, a mai örökösök kötelességünkként vigyázzuk az utóintézetet továbbra is. (…) Biztosan állítom, hogy fentről nyugtázó tekintettel szemléli, hogy egy virágzó, korszerű, szociális intézményt lát, Kovászna megye legnagyobb, legsokszínűbb szociális szolgáltatásait nyújtó gyerekeket, fogyatékossággal élőket, családon belüli bántalmazottokat, szociálisan rászorultakat, nevelő, ápoló, gondozó szakszemélyzetet, akik a szakmaiságon túl a felebaráti szeretet parancsát önzetlenül gyakorolják a mindennapi munkájuk során” – hangsúlyozta a komplexum igazgatónője.

Brendus Réka szerint, bár minden bizonnyal túlzásnak hangzana, ha a bárónő munkáját Teréz anyáéhoz hasonlítaná, kettőjükben közös volt az, hogy fiatalon felismerték küldetésüket a társadalom rászorultjai felé fordulásukban, életük értelmét a segítségnyújtás fontosságában találták meg.

Tamás Sándor hangsúlyozta: olyan személyre emlékeznek, aki 151 évvel ezelőtt még Erzsébet magyar királynét is megnyerte ügye támogatására. A megyei önkormányzat vezetője azt is felidézte, hogy Sepsiszentgyörgy ellenében miért Kézdivásárhelyen nyílt meg az elődintézmény, miként győzte meg Háromszék vármegye akkori vezetőségét, hogy nagy összeggel támogassák intézménylétrehozó törekvését. Hozzátette: kétkezi munkásoktól királynéig, doktoroktól miniszterekig mindenkit meg tudott győzni ügye fontosságáról, s szerteágazó társadalmi életszervezésre is futotta energiájából.

„Egész életében egy egész nemzetközösségnek példát mutató asszony volt” – mondotta Tamás Sándor, aki erkölcsi kötelességnek tartja, hogy a jelen- és az utókor egyaránt gondoskodjon a mecénás életművének a folytatásáról.Megkoszorúzták a mecénás bárónő mellszobrát | A szerző felvétele

Bokor Tibor polgármester köszönetét tolmácsolta, hogy a komplexum munkaközössége hűen folytatja a bárónő által rájuk hagyott örökségként. „A bárónő nem csak Kézdivásárhely díszpolgára volt, hanem egyedi és megismételhetetlen személyisége, mindig méltó volt arra, hogy az utókor hálával és tisztelettel idézze fel személyiségét” – mondotta a polgármester.

A Szentkereszty család leszármazottjainak részéről Kovács Márta Mária osztotta meg gondolatait, majd a kápolna újraszentelését követően Vargha Béla kézdi-orbaiszéki főesperes és László Zsolt, a Boldog Özséb plébánia segédlelkész celebrált szentmisét, amelyen közreműködött Fórika Balázs, a Szentháromság templom kántora.

A kápolna előtti ünnepség zárómomentumaként a komplexum gondozottjai verses-zenés műsorral kedveskedtek, a kiselőadást betanította Gergely Gábor, a Boldog Özséb templom kántora. A koszorúzást megelőzően a jelenlévők elénekelték az Összetartozunk c. dalt, majd a komplexum étkezdéje előtti térre vonultak, ahol Jakab István, az országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének az elnöke beszédet mondott dr. Darányi Ignácz földművelésügyi magyar királyi miniszter emlékplakettje előtt, hiszen a politikus is a bárónő támogatói között volt, jelentős összeggel támogatta az építkezést. Az anyaországi politikus koszorút helyezett el a plaketten, majd az ünnepség szeretetvendégséggel ért véget.

Kapcsolódók

Kimaradt?