Az Éjjeli őrjárat hátoldalát nézhetik a Rijksmuseum látogatói
Különleges helyzetben láthatják Rembrandt Éjjeli őrjárat című alkotását az amszterdami Rijksmuseum látogatói.
A festmény nagy átvizsgálásának utolsó szakaszába jutva a képet egy különleges állványra helyezték, hogy a kutatók a legújabb technikákkal vizsgálhassák meg a kép hátoldalát és a legalsó festékrétegeket.
Az „Éjjeli őrjárat hadművelet” Rembrandt mesterművének eddigi legátfogóbb kutatása, mely 2019 nyara óra tart a múzeum közönsége előtt.
Az Éjjeli őrjárat Rembrandt van Rijn (1606-1669) egyik leghíresebb alkotása. A festő az 1640-es években kapott megbízást arra, hogy bemutassa a Frans Banning Cocq kapitány vezette amszterdami polgárőrséget. A nagyméterű, 363x467 centiméteres kép egy teljes falat töltött be a Rijksmuseumban.
A festmény vászna fakeretre van erősítve. A múzeum szerint a közönség nem az eredeti vásznat látja, hanem azt, amellyel később hátulról megerősítették, ahogyan sok 17. századi festményt. Az Éjjeli őrjárat esetében ez 1975-ben történt, amikor késsel támadtak a festményre
A szakemberek most azt ellenőrzik, elegendő-e még a megerősítés. Ezután a legalsó festékrétegeket vizsgálják meg szkennerekkel és mikroszkópokkal.
A festményt november 23-án akasztják vissza a helyére – ezúttal már képpel előre. Restaurálásáról decemberben döntenek.
CSAK SAJÁT