A világ másik feléről került elő egy Munkácsy festmény
A Zichy Zsófiát ábrázoló portréról, mely egy ausztráliai család tulajdonában van, több mint egy évszázadon át semmit sem lehetett tudni, írja a Világgazdaság.
A Madame Tussauds Budapest és a Virág Judit Galéria együttműködésének köszönhetően egy délelőttre a Dorottya utcában állították ki azt a festményt, amelyet december 15-én 48 millió forintos (116 750 euró) kikiáltási áron bocsátanak aukcióra, de a szakértők 100-150 millió forint (243-365 ezer euró) közé taksálják a tényleges piaci értékét.
A Madame Tussauds Budapestben van a világ egyetlen Munkácsy-viaszfigurája, így az alkotó másának jelenlétében leplezte le a hatalmas értékű művészeti szenzációt Kelen Anna, a Virág Judit Galéria művészettörténésze és Óhidi Zsuzsanna, a Madame Tussauds Budapest operatív igazgatója.
A festményről készült fotóval és egy levéllel fél éve kereste meg jelenlegi tulajdonosa a Virág Judit Galériát, amelynek szakértői alapos utánajárással kiderítették, hogy valóban a magyar festőfejedelem képéről van szó.
Az ausztráliai tulajdonos dédnagyanyja Párizsban járt a múlt század elején nászúton, ahol egy szalonban megpillantotta a portrét, megvásárolta és hazavitte. Azóta, vagyis több mint egy évszázada nem lehetett a képről semmit tudni, mindvégig a család tulajdonában volt, aukción soha nem szerepelt.
A képen Zichy Mihály lánya, Zsófia látható, akiről 1878-ban, vagyis húszéves korában készült a kép. A festményt már hajdan is magas áron vásárolhatták meg, Munkácsy rendkívül keresett festővé vált Párizsban, képeit a tengerentúlról is vásárolták.
Munkácsy Mihály eddigi legdrágábban elkelt festménye a Poros út, amelyért 2004-ben 220 millió forintot fizettek, és azóta az Magyar Nemzeti Bank gyűjteményében van.
A hamarosan aukcióra kerülő Munkácsy-képet az árverés előtti napig ingyen meg lehet tekinteni a Virág Judit Galériában.