Zelenszkij kettős beszéde: atomfegyvert hozna létre Ukrajna?  

Döbbenetes kijelentést tett csütörtökön Brüsszelben Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök beszédében meglebegtette az atomfegyver gyártásának lehetőségét. Valamivel később már visszakozott.

Zelenszkij elmondta, hogy Donald Trump amerikai republikánus párti elnökjelölttel folytatott beszélgetésén felidézte az 1994-ben a nagyhatalmak által aláírt Budapesti Memorandumot is, amelyben Ukrajna feladta - a Szovjetunió idején a területére telepített - nukleáris arzenálját cserébe függetlensége és területi épsége szavatolásáért, emlékeztetve arra, hogy az aláírók között Oroszország is szerepelt. Mint mondta, ezek után Ukrajnának két választása van: vagy ismét nukleáris fegyverekre tesz szert vagy pedig a NATO-hoz csatlakozik. „Mi nem az atomfegyvereket választottuk, hanem a NATO-t, és azt hiszem, Donald Trump megértett engem" - szögezte le.

A szakértő szerint, első körben itt nem zsarolásról, inkább egyfajta presszióról lehet beszélni, amivel a nyugati politikusokat akarja Kijev valamiféle döntés elé állítani. „A szovjet időkben az atombomba fejlesztésben és az atomfegyverek előállításában ukrán tudósok is részt vettek. Így az nem zárható ki, hogy az akkori tudásbázis még megtalálható a jelenlegi Ukrajnában, mondta a szakértő. A következő kérdés, hogy rendelkeznek-e olyan eszközökkel az urán dúsításához, atomfegyver előállításához, amelyekre szükség van a szaktudáson kívül” – mondta a Magyar Nemzetnek Horváth József, a budapesti Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója.

Mark Rutte és Volodimir Zelenszkij. NATO-tagságra vágyik az ukrán elnök Fotó: Volodimir Zelenszkij Facebook oldala

Mint fogalmazott, nem lehet kizárni annak a lehetőségét sem, hogy az elmúlt két és fél évben az ukrán titkosszolgálatok a világban törekedhettek arra, hogy olyan kettős felhasználású termékeket, amelyek más célokra is használhatók, mint atomfegyver előállítása, ezeknek a beszerzésére kísérletet tettek.

A szakértő arról is beszélt, hogy Ukrajnában az ország méretéhez képest sok működő atomerőmű van, ezáltal uránnal rendelkeznek, de nem olyan méretű dúsítással, ami egy atomfegyverhez elegendő, ami nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy az ukrán vezetés egy vagy akár több úgynevezett piszkos bomba előállításában gondolkodik. „Zelenszkij kijelentését mindenképpen komolyan kell venni és az Ukrajnát támogató országok felelősségét sem lehet megkerülni a tekintetben, hogy az ukrán vezetést ettől a vállalkozástól eltérítsék” – mondta Horváth József.

Zelenszkij a Mark Rutte NATO-főtitkárral közösen tartott sajtótájékoztatón egy újságírói kérdésre válaszolva már határozottan tagadta, hogy Ukrajna atomfegyverekben gondolkodna. „Soha nem beszéltünk arról […] hogy atomfegyverek létrehozására vagy ilyesmire készülünk” – idézte Zelenszkijt a The Kiyv Independent ukrán hírportálra hivatkozva a Magyar Nemzet. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?