banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Orbán Viktor: Zelenszkij győzelmi tervével csak veszíteni lehet

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök győzelmi tervével nem lehet nyerni, ezzel csak veszíteni lehet, ezért mi ebben nem veszünk részt – közölte Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Két csoport van az ukrajnai háború ügyében az unióban: a többiek és mi – idézte a Híradó portál Orbán Viktort, aki az uniós csúcstalálkozót követően nyilatkozott. „Magyarország a kezdetek kezdetén bejelentette, hogy nem akarunk részt venni a háborús erőfeszítésekben. Ma az Európai Unió összes többi országa benne van a háborúban. Van, aki ezt erősebb nyelvezettel mondja, van aki finomabbal, de mind arról beszélnek, hogy ők vívnak egy háborút Oroszország ellen” – szögezte le a kormányfő.

Az Európai Unió úgy viselkedik, mint egy hadviselő fél és Magyarország a legelején világossá tette, hogy ez egy rossz stratégia. Ezt a háborút nem lehet megnyerni. Az ukrán-orosz konfliktust a fronton nem lehet elrendezni” – mondta Orbán Viktor, aki úgy fogalmazott, hogy tárgyalások kellenek egyezkedések, diplomácia, kontaktus. Mint fogalmazott, meg kell próbálni valahogy lezárni a háborút minél hamarabb, hogy minél kevesebben haljanak meg, hogy Ukrajna minél kevesebb területet veszítsen és, hogy a magyarok és általában az európaiak is vissza tudjunk térni a békés élethez – fogalmazott.

A háború fokozása helyett tárgyalások kellenének

A háború fokozása helyett tárgyalások kellenének, hogy véget vessünk a vérontásnak – tette hozzá. „Ez volt a magyar álláspont és azt is mondtuk, hogy ennek a vége vereség lesz. Most itt állunk, tehát most a másik 26 ország döbbenten kellett, hogy meghallgassa Zelenszkij elnököt arról, hogy most akkor neki van egy győzelmi terve. Eddig mije volt? Azt hittük eddig is, hogy egy győzelmi terv szerint haladnak, de kiderült, hogy nem. Ami eddig tervként létezett, arról kiderült, hogy a vereség terve. Most erről át akarnak váltani a győzelem tervére” – utalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Brüsszelben bemutatott győzelmi tervére.

Mi azt mondtuk, hogy ebben nem veszünk részt – jelentette ki. A kormányfő úgy véli, hogy ez nem a mi győzelmi tervünk és szerintünk – bár azt kívánja az ukránoknak, hogy legyen igazunk –, ezzel a győzelmi tervvel nem lehet nyerni. Ezzel megint csak veszíteni lehet – húzta alá.

Orbán Viktor újságíróknak nyilatkozik Brüsszelben Fotó: Orbán Viktor Facebook oldala

Zelenszkij győzelmi tervében sajtóhírek szerint az is szerepelt, hogy Ukrajna akár atomhatalommá is vállhat. A kormányfő azt mondta, neki az elhangzottak alapján nem úgy tűnt, hogy Ukrajna valóban atomhatalommá akarná fejleszteni magát, de riasztónak nevezte ennek a lehetőségét is. Szerinte mindezzel pánikszerű hullámokat gerjeszthet Ukrajna, ezért tisztázni kell, van-e atomfegyverük.

Úgy fogalmazott, a háború ügyében nincs spekulációnak helye, a tényekből kell kiindulni. A háború kezdete óta Ukrajna rovására és Oroszország javára változott a helyzet. Nem lehet az erő oldaláról közelíteni a tárgyaláshoz Ukrajna számára, ha nincsenek fölényben. A miniszterelnök szerint békét kell kötni, Magyarországnak béke stratégiája van.

„Nehogy már Németország mondja meg, hogy mi legyen”

Hozzátette, a német kancellárnak és a francia elnöknek még az amerikai színrelépés előtt tárgyalniuk kellene Oroszországgal. Az Európai Néppártról kijelentette, szintet léptek, bejelentették a saját igényeiket, azt mondták, a régi magyar kormány menjen, a Tisza jöjjön, lépjenek be a háborúba, engedjék be a migránsokat, ahogy ezt már régóta szeretnék. Brüsszel ide küldött, helytartó kormányt szeretne Magyarországon. „Nehogy már Németország mondja meg, hogy mi legyen” – szögezte le a miniszterelnök.

„Bajok vannak az Európai Unióban” – fogalmazott a kormányfő, hozzátéve, hogy pont azok a bajok jelentik a legnagyobb kihívást, „amelyekre Magyarország más válaszokat ad”. A probléma leginkább az, hogy „amit mi csinálunk Magyarországon, az nagyjából az, amit az európai nép is szeretne látni otthon”. Például Európában szinte mindenki a migráció ellen van, azt a kormányokon kívül szinte senki nem támogatja. Sokan „a fél karjukat odaadnák azért, ha olyan állapotok lennének migráció ügyben náluk, mint nálunk, tehát hogy egy országban nincs migrációs krízis, mert nem engedjük be őket – miközben ők a beverik a fejüket a falba: hogy lehettek ilyen szerencsétlenek, hogy beengedték milliószám migránsokat, akikkel most nem tudnak mit kezdeni és csak jönnek és jönnek és jönnek” – folytatta Orbán Viktor. Ez a Magyarország példa az európai emberek szemében a saját kormányukkal szemben – jelentette ki a kormányfő.

Jobb határellenőrzést akar az EU. A migráció olyan európai kihívást jelent, amely európai választ igényel, amelynek része kell lennie az Európai Unió határai jobb ellenőrzésének, ahogy a hatékony visszaküldési politikák kidolgozásának – közölte a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács elnöke Brüsszelben csütörtökön. Charles Michel, az uniós csúcstalálkozót követően tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az Európai Uniónak meg kell erősítenie kapcsolatait szövetségeseivel, és új partnerségeket kell kiépítenie a migráció származási és tranzitországaival, fel kell lépnie a szervezett bűnözéshez kapcsolódó embercsempészet ellen, és jól irányított rendszer létrehozása szükséges a migráció legális útjainak kialakítására. Közölte, az Európai Tanács az ukrajnai háborúval kapcsolatban ismételten hangsúlyozta: támogatja az ENSZ Alapokmányának elvein alapuló átfogó, igazságos és tartós békét.
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?