Vincze Lóránt Strasbourgban: az online platformokat is szabályozni kell
A tisztességes választások a demokrácia sarokkövét képezik, és éberségre van szükség, mert ellenséges szereplők úgy az Európai Unión belül, mint azon kívül befolyást kívánnak gyakorolni - jelentette ki Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos Strasbourgban kedden.
Az Európai Parlament plenáris ülésének a közösségimédia-platformokon terjedő félretájékoztatásról, valamint az európai választások tisztaságát fenyegető kockázatokról folytatott vitán Henna Virkkunen azt mondta, a választások esetében is védeni szükséges az információ tisztaságát, a kommunikációs infrastruktúrát, valamint csökkenteni kell az unión kívülről érkező befolyásolási kísérleteket.
Kijelentette: a demokrácia sérülékeny, ahogy azt a legutóbbi romániai elnökválasztás is megmutatta. Ezzel összefüggésben emlékeztetett: az Európai Bizottság kedden eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály feltételezett megsértése miatt. Az eljárás célja, hogy a brüsszeli végrehajtó testület értékelje és mérsékelje a választások integritásához kapcsolódó rendszerszintű kockázatokat, különösen a november 24-i román elnökválasztással összefüggésben - mondta.
Az MTI által idézett uniós biztos fontosnak nevezte a megelőző cselekvést a közösségi platformokon terjedő gyűlöletbeszéddel kapcsolatos, a megtévesztő reklámok, vagy akár a terrorista vonatkozású tartalmak terjedésének megakadályozására. Mindeközben a média és az újságírók védelme megerősítésre szorul, ahogy az emberek felkészítése is fontos annak érdekében, hogy jobban tájékozódjanak az online térben - hangoztatta. Az Európai Bizottság feladata a demokrácia védelme, a dezinformáció, a hírmanipuláció és a külföldi befolyásolás elleni fellépés marad - tette hozzá beszédében a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós.
Kapcsolódó
Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője beszédében azt mondta, a romániai elnökválasztás nyomán kialakult helyzetért nem lehet kizárólag a TikTokot és a külföldi beavatkozást felelőssé tenni, annak - mint kiemelte - mélyebb társadalmi okai vannak, és nemzeti hatáskörben az elhárítással foglalkozó intézmények mulasztását is vizsgálni kell.
A politikus hangsúlyozta: ahogy a „klasszikus média" szigorú szabályozásnak felel meg, úgy az online platformokat is szabályozni kell. Információkat szolgáltatnak és választói opciót befolyásolnak - magyarázta. Az internet szabad. Betiltani a platformokat nem lenne eredményes. A polgárok kritikai szemlélete nélkül a demokráciának kevés esélye marad. A félrevezető álhírek megkülönböztetésére vonatkozó készség elsajátításának a tagállami oktatási rendszerek részévé kell válnia - tette hozzá felszólalásában Vincze Loránt.
A véleményszabadság alapvető joga
Schaller-Baross Ernő, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője a vita során elmondott felszólalásában kijelentette: a digitális szolgáltatásokra vonatkozó uniós rendelet kulcsfontosságú, ugyanakkor elengedhetetlen, hogy figyelembe vegye a véleményszabadság alapvető jogát is. „A szabályozásnak pártatlannak és átláthatónak kell lennie és maradnia. Az Európai Unió nem egy cenzor, a szabad véleménynyilvánítás központi korlátozását minden körülmények között el kell kerülnünk" - fogalmazott.
A politikus kijelentette: az Európai Bizottság Elon Musk amerikai vállalkozót érő kritikája a digitális szabályozás kapcsán téves irányba vezet, a támadások ugyanis politikai összefüggésekben is értelmezhetőek. Mindent meg kell tenni a szabadság és a felelősség közötti egyensúly megteremtéséért, valamint azért, hogy a szólásszabadság, mint alapvető demokratikus érték mindig szem előtt maradjon - hangoztatta. Az unió számára a szabad véleménynyilvánítás biztosítása kell, hogy minden intézkedés alapja legyen - tette hozzá felszólalásában a fideszes politikus.
László András, a Fidesz EP-képviselője beszédében azt mondta, „a baloldal régi, jól bevált módszere", hogy a nekik nem tetsző véleményeket megpróbálják elhallgattatni. Szavai szerint a Twitter közösségi oldal korábban egy baloldali cenzúrától hemzsegő platform volt, amelynek „cenzorai" tízszer annyi jobboldali fiókot függesztettek fel, mint baloldalit, beleértve a következő amerikai elnökét, Donald Trumpét is. Amikor Elon Musk „kirúgta a baloldali cenzorokat", akkor egyből baloldali össztűz zúdult rá. Az EP-képviselő abszurdnak nevezte, hogy még az Európai Bizottság is cenzúrával fenyegette meg.
Ha egy országban a baloldalnak nem megfelelő választási eredmény születik, az nem azért van, mert a demokrácia sérül - hívta fel a figyelmet László András, majd hozzátette: a választóknak egész egyszerűen elegük van a baloldali hazugságokból. Ideje lenne, hogy végre megértsék, az európai emberek nem kérnek a cenzúrából és nem kérnek az elhibázott baloldali politikákból - tette hozzá a fideszes politikus.
„A kampányokat elöntik a pénzügyi túlerővel rendelkezők”
Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-képviselője felszólalásában kijelentette: amikor a politika a pénzzel találkozik, „akkor van szükség leginkább" a szabályokra. Ha nincsenek megfelelő szabályok, „a kampányokat elöntik a pénzügyi túlerővel rendelkezők, a politikát pedig fizetett influenszerek és manipulációs gépezetek fogják uralni" - fogalmazott Tarr, majd azt mondta: Magyarországon ez nap mint nap látható.
„A magyar kormány központosított álhírgyára adófizetői milliárdokból épít félelmet és bizonytalanságot, és mocskolja be ellenfeleit" - fogalmazott. Az EP-képviselő szerint a román választásoknál is látható volt, hogy amikor a manipuláció mögött külföldi befolyás, hatalmi érdek és pénz áll, akkor az egész demokratikus folyamat kerül veszélybe és válik átláthatatlanná. „Ha most bölcsen lépünk, akkor garantálhatjuk, hogy a következő választások is az emberek szabad döntéséről fognak szólni" - tette hozzá felszólalásában Tarr Zoltán.
CSAK SAJÁT