Reagált a TikTok a vádakra, miszerint Georgescu a platformjuknak köszönhetően nyert

A romániai elnökválasztáson indult jelöltek többségének volt TikTok-fiókja, és a győztesek a TikTokon kívül más digitális platformokon, valamint a hagyományos médiában is jelen voltak és kampányoltak – jelentették ki a közösségimédia-platform képviselői az Agerpres-nek csütörtökön küldött állásfoglalásukban.

A TikTok egyik szóvivője szerint pontatlanok a romániai elnökválasztással kapcsolatban megjelent információk. Leszögezte, hogy szigorúan betartatják a választási félretájékoztatás és a félrevezető magatartás elleni közösségi alapelveiket, nem fogadnak el fizetett politikai hirdetéseket, és mindenkitől megkövetelik a platform szabályainak tiszteletben tartását.Állítják: nem találtak bizonyítékot az elnökválasztással kapcsolatos rejtett befolyásolási tevékenységre | Illusztráció: Unsplash

A szóvivő „legalább pontatlannak és félrevezetőnek” nevezte azt a kijelentést, amely szerint Călin Georgescu könnyebben el tudta juttatni üzeneteit a platform követőihez, mint a többi jelölt. A közleményben felsorolták a TikTok-fiókkal rendelkező jelölteket a követőik számával együtt. Ezek szerint George Simionnak 739,2 ezer követője volt („több, mint Georgescunak” – jegyezték meg), Elena Lasconinak 123,6 ezer, Marcel Ciolacunak 44,5 ezer, Mircea Geoanának 19,3 ezer és Nicolae Ciucának 2,6 ezer.

„Călin Georgescu számos más felületen is kampányolt, így pontatlan és félrevezető az a megállapítás, hogy kizárólag a TikTokon folytatott kampánytevékenységet” – olvasható a közleményben. A vállalat képviselői azt is kiemelték, hogy Călin Georgescu a Youtube-on 95,8 ezer feliratkozóval, a Facebookon 144 ezer követővel, az Instagramon pedig 41,4 ezer követővel rendelkezett a kampányidőszakban. Emellett szerepelt a romániai médiában – TVR 1, Digi24, Metropola TV, TVR Info, Prima TV –, és podcastekben is látható volt – tették hozzá.

Az esetleges rejtett befolyásolással és külföldi beavatkozásokkal kapcsolatos felvetésekre reagálva a TikTok képviselői kijelentették, hogy „éberen figyelik” a választásokat megtévesztő módszerekkel befolyásolni próbáló felhasználókat, mindent megtesznek az azonosításukért, és ezekről az erőfeszítésekről havonta jelentéseket tesznek közzé. „Eddig nem találtunk bizonyítékot a romániai elnökválasztással kapcsolatos rejtett befolyásolási tevékenységre” – szögezték le.

Hangsúlyozták azt is, hogy a TikTok közösségi alapelvei tiltják a fizetett politikai hirdetéseket, a politikai reklámokat, a pártok vagy politikusok által kezdeményezett adománygyűjtést, valamint a fizetett influenszerekkel való kampányolást, és törlik azokat a fiókokat, amelyek megszegik ezt a szabályt. „Ugyanakkor bizonyítékokkal alátámasztott igénylés vagy az illetékes hatóságok által szolgáltatott hiteles információk alapján töröljük a jelöletlen reklámnak minősülő tartalmakat. Eddig nem kaptunk erre vonatkozó igénylést. Călin Georgescu fiókjára – akárcsak a választásokon részt vevő többi jelöltére is – a kormányok, politikusok és politikai pártok fiókjaira (GPPPA) vonatkozó szabályok érvényesek” – nyomatékosították.

A hamis profilok kapcsán megjegyezték, hogy a TikToknak „világos és szigorú irányelvei” vannak, és letiltja azokat a fiókokat, amelyek létrehozói egy másik valós személynek vagy szervezetnek adják ki magukat. A közlemény szerint eddig 150 olyan hamis fiókot töröltek, amelyek Călin Georgescu nevét használták. További több mint 650 törölt profil más jelöltek identitásával élt vissza. Szeptembertől november 25-éig, hétfőig több mint 66 ezer hamis fiókot, több mint 7 millió hamis like-ot és több mint 10 millió hamis követőt távolított el a TikTok – sorolták az adatokat.

A vállalat képviselői hangsúlyozták azt is: egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy egy, a platformon kívül szervezkedő csoport összehangolt kampányt folytatott a TikTokon.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?