FRISSÍTVE: TikTok-kivizsgálást kér a CNA

Marcel Ciolacu kormányfő szerint egyértelmű, hogy a TikTok közrejátszott a romániai államfőválasztás első fordulójának alakulásában, de az online kampány finanszírozásának forrása az, amit figyelni kell. 

A News.ro beszámolója alapján az első kör nagy vesztesét, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét kérdezték a közösségi média platformról, miután Călin Georgescu meglepő sikerét a TikTok-on folytatott kampányának tulajdonítják. „Ez egy rendszer. Nem tudom, hogy mennyire legális, de megértettem, hogyan használták. Most a finanszírozás forrásának kell utána járni. Egyik párt sem kampányolt így, mert a törvény előír egy küszöböt az online kiadásokra vonathozóan. Több pénzt költöttek, mint amit a törvény megenged, ami azt jelenti, hogy a finanszírozás külső forrásból érkezett. Én nem vagyok ügyész, sem pedig bíró. Nem az én dolgom, ezzel más hatóságoknak kell foglalkozniuk” – mondta kedden Ciolacu.

A közösségi média platform nagy hatással volt a választásokra | Illusztráció: Pixabay

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem támogatja, hogy a kommunizmust idéző stílusban betiltsák Romániában a TikTok-t. „Tetszik-e vagy sem, a szabad véleménynyilvánításnak teret kell hagyni” – vélekedett.

Ugyanakkor a Renew Europe, azaz az Újítsuk meg Európát EP-pártcsalád behívatná a TikTok vezérigazgatóját, Shou Zi Chew-t az európai parlamentbe, hogy biztosítsa őket arról: platformja nem befolyásolta aktívan a romániai államfőválasztás első fordulóját. Azt tudni kell, hogy a második fordulóba bejutott Elena Lasconi pártja, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Renew Europe pártcsalád tagja. Annak elnöke Valerie Hayer aggodalmának adott hangot a szélsőjobbos Georgescu váratlan első körös győzelme nyomán, szeretné tudni, hogy a TikTok nem sértette-e meg a digitális szolgáltatásokra vonatkozó szabályokat.

Arról már korábban beszámoltunk, hogy Călin Georgescu független államfőjelölt kampányának finanszírozását az Expert Forum civil szervezet is leellenőriztetné az Állandó Választási Hatósággal (AEP), és felkérte az országos távközlési hatóságot (ANCOM), hogy vegye fel a kapcsolatot az Európai Bizottsággal, és kérjen kivizsgálást a TikTok közösségi média platformtól.

Manipulációt gyanítanak

Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) alelnöke, Valentin Jucan kedden jelentette be, hogy ők az Expert Forum jelentése nyomán már kérték az Európai Bizottságtól, hogy a közvélemény manipulációjának gyanúja miatt vizsgálják ki Călin Georgescu TikTok-platformon zajló kampányát.

A Digi 24-nek nyilatkozva kifejtette: a testület álláspontja szerint a TikTok algoritmusai egyértelműen elősegítették a jelöltnek kedvező tartalmak terjedését, ami felborította a romániai választási verseny egyensúlyát és veszélyeztette a politikai pluralizmust. Mindez olyan körülmények között történt, hogy közösségi alapelvei szerint a TikTok nem támogatja a politikai tartalmakat és tiltja a fizetett politikai hirdetéseket – magyarázta Jucan, aki szerint komoly kérdéseket vet fel, hogy Călin Georgescu nem jelentett be semmilyen kampányköltséget.

Emiatt, mint azt az Agerpres írta: azt szeretnék, hogy az EB kötelezze a TikTokot arra, hogy tegye közzé a romániai tevékenységének kockázatértékelését, és szabályszegések esetén rendeljen el szankciókat. Megjegyezte: ha panaszuk megalapozottnak bizonyul, a szankciók a vállalat globális forgalmának egy bizonyos százalékát jelenthetik.

Hálózat célozta a román nyelvű felhasználókat

A Paginademedia.ro-nak név nélkül nyilatkozó TikTok-illetékes szerint szeptemberi jelentésükben nyilvánosságra hozták, hogy lelepleztek egy hálózatot a rendszerükben, amely a román nyelvű hallgatóságot célozta, de az nem bizonyított, hogy a tevékenység összefüggésben állna az államfőválasztással. Azt is mondta, hogy Georgescu más platformokat is használt a kampánya során, ezért pontatlan és félrevezető kizárólag a TikTok-nak tulajdonítani a tevékenységét.

Mint mond az ANCOM?

Az országos távközlési hatóság (ANCO)M arról tájékoztatta az Agerprest, hogy az Állandó Választási Hatósággal (AEP) közösen hivatalos levélben tájékoztatták augusztusban a nagy közösségi média platformokat arról, hogy milyen kötelezettségeik vannak a választások során. Az ANCOM úgy tudja, hogy az AEP többször is felszólította a TikTok-ot, hogy törvénysértő tartalmat osztanak meg a platformon, de nem intézkedtek kellő gyorsasággal. A helyzetről tájékoztatták az Európai Bizottságot is.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?