Szakértő a Patriot-ügyről: Romániának sokkal jobban kellett volna tárgyalnia Washingtonnal

Romániának sokkal jobban kellett volna tárgyalnia az Egyesült Államokkal a Patriot átadásáról, hiszen az ország kiemelt erőfeszítéseket tesz ezzel a lépéssel, hiszen kevés légvédelmi rendszerrel rendelkezik és közel van a frontvonalhoz - mondta az Adevărulnak Iulia Joja biztonságpolitikai szakértő.

Iulia Joja szerint a román nemzeti érdekek szempontjából, jó a háborút az ukránok állítják meg, és ebben a légvédelmi rendszer adományozásával segíti őket Románia. Úgy vélem azonban, hogy jobban kellett volna tárgyalni, az Elnöki Hivatalnak, a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak és az egész kormányzati rendszernek átláthatóbban kellett volna kommunikálnia a döntéshozatali folyamatot és a döntés mögötti logikát. Nagyon kevés Patriot rendszerrel rendelkezünk, és nem világos számunkra, az állampolgárok és szavazók számára, hogy végül is mit kaptunk cserébe” - fogalmazott a washingtoni egyetemen oktató szakértő.

Iulia Joja emlékeztetett rá: az amerikaiaknak több mint 50 ilyen légvédelmi rendszerük van, míg Romániának négy Fotó: a Defense Romania Facebook oldala

Iulia Joja emlékeztetett rá: az amerikaiaknak több mint 50 ilyen légvédelmi rendszerük van, míg Romániának négy. „Ők kértek minket az átadásra, holott az amerikaiak semmire sem használják légvédelmi rendszereiket, nem bombázzák őket sem a kanadaiak, sem a mexikóiak” - mondta az egyetmi oktató. Szerinte Bukarestnek egyértelműbb nyilvános kérelmet kellett volna megfogalmaznia Washington felé, mondván: „segítjük az ukrán testvéreket, akik értünk is harcolnak, de mi is rendkívül sebezhető helyzetben vagyunk, orosz drónok hullanak az ország területére stb.”. Hozzátette: kérhettünk volna kölcsönbe egy légvédelmi rendszert, mivel a Patriotok várólistája nagyon hosszú, körülbelül tíz év. 

A szakértő Törökország esetét említette, amikor a NATO segítette Ankarát az Oroszország elleni háborúban Szíriában. Akkor Németországtól kölcsönöztek a törököknek Patriot rendszereket. Ugyancsak a török példánál maradva, Joja megemlítette: az amerikaiakkal folytatott tárgyalások során Bukarest kérhette volna, hogy fontolják meg a Patriot rendszerek egy részének romániai gyártását, ami munkahelyeket is teremtett volna.

A román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtökön jóváhagyta, hogy Románia Ukrajnának adományozza egyik Patriot rakétaelhárító rendszerét. A CSAT az ukrajnai biztonsági helyzet rosszabbodására, a „civileket és energetikai infrastruktúrát érő masszív orosz támadásokra" hivatkozva, a NATO-szövetségesekkel egyeztetve hozta meg döntését. Bukarest a Patriot-üteg átadásának feltételként kikötötte, hogy folytatódjanak a szövetségesekkel - elsősorban az Amerikai Egyesült Államokkal - megkezdett tárgyalások annak érdekében, hogy Románia egy ezzel egyenértékű, NATO-kompatibilis rendszert kapjon a román légtér védelmének biztosítása érdekében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?