Románia biztonsága is függ Ukrajna helyzetétől

Románia megerősítette elkötelezettségét Ukrajna támogatására, ugyanakkor szeretné, hogy az Európai Unió védelmének finanszírozási mechanizmusaiban az EU-n kívüli NATO-tagállamok is részt vehessenek.

Erről Nicușor Dan beszélt a hágai NATO-csúcsot követő szerdai sajtótájékoztatóján. Az államfő ismertette, hogy a tagállamok vezetői közös zárónyilatkozata szerint vállalták, hogy a bruttó hazai termékük (GDP) 5 százalékát védelmi és biztonsági kiadásokra fordítják.

Nicușor Dan a NATO-csúcs után tartott sajtótájékoztatót | Fotó: Nicușor Dan Facebook-oldala/képernyőmentés

Mint azt a nemzetközi hírügynökségek is írták, a szövetséges államok célja, hogy évente GDP-jük legalább 3,5%-át katonai kiadásokra, és további 1,5%-át tágabb értelemben vett biztonságra fordítsák. Ismételten megerősítették „rendíthetetlen elkötelezettségüket” egymás kölcsönös védelme mellett egy esetleges támadás esetén. Megerősítették ugyanakkor támogatásukat Ukrajna iránt, az Oroszország által jelentett „hosszú távú fenyegetéssel” szemben.

Nicușor Dan elmondása szerint Románia azt szeretné, hogy az Európai Unió védelmének finanszírozási mechanizmusaiban az EU-n kívüli NATO-tagállamok is részt vehessenek. Az Agerpres szerint köszönetet mondott a romániai katonai műveletekben részt vevő szövetséges államoknak, a találkozón pedig beszélt a fekete-tengeri térség jelentőségéről, hangsúlyozva, hogy Románia továbbra is elkötelezett a szövetséges katonák befogadását szolgáló létesítmények fejlesztése mellett.

Sajtótájékoztatóján úgy vélekedett, hogy azt kell megértetni a polgárokkal, hogy Románia és Moldova biztonsága is veszélybe kerül, ha a háború Ukrajna számára kedvezőtlen módon ér véget. „El kell magyaráznunk a romániaiaknak, hogy Oroszország nem csak Románia ellen folytat hibrid hadviselést” – tette hozzá. Beszámolója szerint az államfő a NATO-csúcson is kijelentette, hogy Ukrajna helyzete a NATO teljes keleti szárnyának biztonságát is érinti, és felhívta a figyelmet a Moldovai Köztársaságban szeptember végén esedékes választások jelentőségére.

Kijelentette azt is, hogy Ukrajna romániai támogatásának átláthatóságát a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) fogja megvitatni. Elmondása szerint hajlik arra, hogy a jövőben nyilvánosságra hozzák ezeket az adatokat, de ezt előbb a CSAT-ban kell megvitatni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?