Magyarország nem támogatja Ruttét a NATO-főtitkári posztra, nőhet Iohannis esélye
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter egy keddi nyilatkozatában megerősítette Magyarország azon álláspontját, hogy nem támogatja Mark Rutte holland miniszterelnök megválasztását a NATO főtitkárává.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet főtitkárával közösen tartott budapesti sajtótájékoztatón Szijjártót az új NATO-főtitkár megválasztásáról is kérdezték. A magyar diplomácia vezetője Rutte jelöltsége kapcsán azt mondta, hogy Magyarország kormánya biztosan nem tudja egy olyan személy megválasztását támogatni, aki „korábban térdre akarta volna kényszeríteni Magyarországot”. „Nagyon fura lenne, ha egy ilyen ember jelöltségét a magyar kormány támogatná” – idézte a Magyar Nemzet Szijjártó Pétert.
Mark Rutte a 2021-ben beszélt a magyarországi gyermekvédelmi törvényről, amely kimondja, hogy az iskolai szexuális felvilágosító foglalkozások nem irányulhatnak a nem megváltoztatása, valamint a homoszexualitás népszerűsítésére. Rutte azt mondta, „ez a törvény ellentétes minden értékünkkel”. Mint fogalmazott, „Magyarországnak vissza kell vonnia ezt a törvényt, és térdre kell ereszkednie”.
Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország nemrég bejelentette, Mark Rutte jelölését támogatja a NATO-főtitkári posztra. Ezt követően a Bloomberg tudósítója X-oldalán azt az infotmációt közölte, hogy Románia értesítette a NATO-tagokat: jelölni tervezi Klaus Iohannis államfőt a szervezet főtitkári posztjára. Az elnöki hivatal egyelőre nem kommentálta ezt a hírt. A kormány részéről Mihai Constantin szóvivő azt mondta: „jelenleg nem áll rendelkezésemre olyan adat, amelyet közölhetnék ebben a témában”. Klaus Iohannis neve korábban is felmerült Jens Stoltenberg NATO-főtitkár utódjaként.
Mark Rutte jelöltségét Magyarországon kívül a balti államok sem nézik jó szemmel. A NATO-tagok egyhangú szavazással választják meg a védelmi szövetség vezetőjét.
CSAK SAJÁT