Kiszivárogtatás-botrány: hadititkok és biztonsági tanácsadók adatai is kikerültek

További képernyőfotókat hozott nyilvánosságra a The Atlantic magazin az amerikai katonai és hírszerzési tisztviselők Signal-csoportban zajló beszélgetéséből. Ezzel cáfolják a Trump-adminisztráció állítását, miszerint az üzenetek nem tartalmaztak minősített információkat. Közben a Der Spiegel azt állítja, Donald Trump legfőbb biztonsági tanácsadóinak privát adatai hozzáférhetők az interneten.

Mint ismert, a The Atlantic főszerkesztője, Jeffrey Goldberg véletlenül bekerült egy csoportos csevegésbe, ahol Donald Trump nemzetbiztonsági csapata a jemeni húszi fegyveresek elleni támadást tervezgette. Az újságíró már korábban is beszámolt arról, mit látott az üzenetek között, ám most újabb képernyőfotókat tett közzé.

Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter is kijelentette korábban, hogy szó nem volt „háborús tervek”, állam- és hadititkok megosztásáról.Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter is kijelentette korábban, hogy szó nem volt „háborús tervek”, állam- és hadititkok megosztásáról | Fotó: Pete Hegseth Facebook oldala„Ezek a kijelentések arra késztettek bennünket, hogy megosszuk az üzeneteket, hogy mindenki levonhassa saját következtetéseit” – idézi a magazin munkatársainak nyilatkozatát az Index. Hozzátették, egyértelmű közérdek fűződik ahhoz, hogy nyilvánosságra hozzák, milyen jellegű információkat osztottak meg Trump tanácsadói nem biztonságos kommunikációs csatornákon, különösen azért, mert megpróbálták csökkenteni a megosztott üzenetek jelentőségét, és hazugsággal vádolták meg a szerkesztőséget.

Az egyik közzétett üzenetben olvasható, hogy Hegseth megosztotta a csapások hadműveleti részleteit: „Az időjárás kedvező. Épp megerősítette az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága (CENTCOM), hogy indulhat a küldetés” – írta, majd a támadásban használt fegyverekről, a célpontról is tájékoztatott.

Magas rangú amerikai tisztviselők szerint a szöveges üzenetekben megosztott információk nem voltak minősítettek, azonban az Atlantic szerint Hegseth rendkívüli részletességgel osztotta meg a terveket.

„Ha ez az információ – különösen az, hogy pontosan mikor szállnak fel az amerikai repülőgépek Jemen felé – ebben a kritikus kétórás időszakban rossz kezekbe került volna, az amerikai pilóták és más amerikai személyzeti tagok még a szokásosnál is nagyobb veszélynek lettek volna kitéve” – írta cikkében Goldberg és Harris.

A CNN beszámolója szerint közvetlenül azután, hogy az Atlantic szerdán nyilvánosságra hozta az újabb szöveges üzeneteket, a Fehér Ház ismét megpróbálta hitelteleníteni Goldberg tudósítását, bár a Nemzetbiztonsági Tanács megerősítette annak hitelességét.

A CNN-nek a művelet részleteit ismerős forrás azt mondta, hogy a Hegseth által ismertetett információk titkosított adatok voltak.

Mint megírtuk, az amerikai nemzetbiztonsági vezetők véletlenül bevették egy chatcsoportba a The Atlantic főszerkesztőjét, ahol aztán a közelgő jemeni katonai csapásokról beszélgettek.

A Der Spiegel lap a kiszivárogtatási botrány közepette az állítja, Donald Trump legfőbb biztonsági tanácsadóinak privát adatai hozzáférhetők az interneten. A német magazin azt írja, hogy olyan kutatásokat végzett, amelyek lehetővé tették számára, hogy hozzáférjen az amerikai tisztviselők mobiltelefonszámaihoz, e-mail címeihez és egyes esetekben jelszavaihoz, számol be a News.ro.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?