Kiszivárogtatás-botrány: nemzetbiztonsági tanácsadó vállal felelősséget a „kínos” esetért

Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó vállalta a felelősséget a csevegőcsoport létrehozásáért a Signal alkalmazásban, amelyben magas rangú tisztviselők a Jemenben tervezett katonai csapásokat beszélték, és ahova tévedésből bevettek egy újságírót – írja a BBC-re hivatkozva a HotNews.ro. Trump elnök mindössze „hibának” nevezte az esetet, amelynek szerinte „nem volt hatása” a működésükre.

„Teljes mértékben vállalom a felelősséget. Én hoztam létre a csoportot” – mondta Waltz kedden a Fox Newsnak, hozzátéve, hogy ez „kínos” volt. Donald Trump elnök és az amerikai hírszerzés vezetői bagatellizálták a biztonsági kockázatokat, és azt mondták, hogy nem osztottak meg titkos anyagokat a csoportban. „Michael Waltz megtanulta a leckét, és jó ember” – mondta az elnök az NBC-nek adott interjúban.

Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó a sajtó kérdésére válaszol Trump amerikai elnök és a nagykövetjelöltek találkozóján a Fehér Ház kabinettermében, Washingtonban március 25-én. | Fotó: Agerpres/EPA

A demokraták és egyes republikánusok azonban vizsgálatot követeltek a több törvényhozó által súlyos biztonsági incidensnek minősített ügyben. Jeffrey Goldberg, az Atlantic főszerkesztője azt mondta, hogy őt véletlenül egy Mike Waltz nevű felhasználó adta hozzá a Signal chathez.

Mint arról a Maszolon is beszámoltunk, az Atlantic nevű politikai portál főszerkesztőjét tévedésből felvették abba a beszélgetőcsoportba, amiben a jemeni hútik elleni légicsapásokat beszélték meg Trump legközvetlenebb munkatársai és a kormányzat tagjai. A Signal chatcsoport tagjai között volt JD Vance alelnök és Pete Hegseth védelmi miniszter is.

A beszélgetés egy pontján ingyenelőnek és szánalmasnak nevezték Európát.  JD Vance azt bizonygatta, hogy a csapások az európaiaknak kedveznének, mivel függnek ezektől a hajózási útvonalaktól, hozzátéve: „Egyszerűen utálom, hogy megint Európát kell kisegíteni”. A Hegsethként azonosított felhasználó így válaszolt: „Teljesen osztom az európaiak ingyenélésétől való irtózásodat. Ez szánalmas”.

A történteket feltáró, a The Atlantic portálon megjelent cikkében Goldberg azt mondta, hogy két órával a bombák bevetése előtt látta a jemeni amerikai katonai csapások titkos katonai terveit, beleértve a fegyvercsomagokat, a célpontokat és az időzítést. A terveket biztonsági okokból nem hozta nyilvánosságra.

Waltz a Fox Newsnak adott interjújában nem tudott magyarázatot adni, hogyan került Goldberg a Signal csoportba. „A legjobb műszaki elmék vizsgálják, hogyan történt” – mondta Waltz, hozzátéve, hogy Goldberg száma nem volt elmentve a telefonjába. „Száz százalékosan állíthatom, hogy nem ismerem ezt a fickót” – mondta Waltz, hozzátéve, hogy beszélt Elon Muskkal, hogy segítsen kideríteni, mi történt. Trump elnök mindössze „hiábanak” nevezte az esetet, amelynek „nem volt hatása” a működésükre.

A Newsmaxnak nyilatkozva Trump azt mondta, hogy Goldberg telefonszáma Mike Waltz alacsonyabb szinten dolgozó munkatársának volt meg. Tulsi Gabbard, az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatója és John Ratcliffe CIA-igazgató, akik a csoport tagjai voltak, egy keddi szenátusi meghallgatáson tagadták, hogy az üzenetekben titkos információkat osztottak volna meg. 

Hétfő délután, egy magas rangú kormányzati tisztviselő a Politico című lapnak azt mondta, hogy Waltz sorsa még tisztázatlan. „Meggondolatlanság volt nem ellenőrizni, hogy ki volt a chatben. Meggondolatlanság volt ezt a beszélgetést a Signalon lefolytatni. Nemzetbiztonsági tanácsadóként nem lehet meggondolatlannak lenni” – mondta a tisztviselő. Egy, a Politico által idézett, a Fehér Házhoz közel álló személy még ennél is nyersebben fogalmaztott: „A Fehér Házban egy dologban mindenki egyetért: Mike Waltz egy szerencsétlen idióta”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?