Kiszivárogtatás-botrány Washingtonban: ingyenélőnek és szánalmasnak nevezik Európát
Az Atlantic nevű politikai portál főszerkesztőjét tévedésből felvették abba a beszélgetőcsoportba, amiben a jemeni hútik elleni légicsapásokat beszélték meg Trump legközvetlenebb munkatársai és a kormányzat tagjai. A beszélgetés egy pontján ingyenelőnek és szánalmasnak nevezik Európát.
A beszélgetés a Houthi PC kis csoportban zajlott 18 résztvevővel. Az elnök kivételével a cikk szerint benne volt mindenki, aki számít a hatalom legfelsőbb köreiben, így többek között JD Vance alelnök, Michael Waltz nemzetbiztonsági főtanácsadó, Marco Rubio külügyminiszter és Pete Hegseth védelmi miniszter is.Az Atlantic cikke szerint Michael Waltz nemzetbiztonsági főtanácsadó, az elnök legfőbb bizalmasa hívta meg a csoportba a főszerkesztőt, Jeffrey Goldberget, aki eleinte tévedésnek vagy csapdának gondolta, és csak némi habozás után nyomta meg a csatlakozás gombot – számol be a Euronews.com alapján az MTI.
A Fehér Ház vizsgálatot indított hétfőn, hogy miként kerülhetett bele egy újságíró az adminisztráció azon zárt internetes kommunikációs csoportjába, amelyben az érintett zsurnaliszta állítása szerint vezető tisztségviselők a jemeni húszik ellen légicsapások terveit vitatták meg.
Az újságíró elmondása szerint a csoport tagjaként nyomon tudta követni a jemeni húszik elleni amerikai légicsapásról zajló belső kormányzati eszmecserét, aminek révén előre értesült a március 15-én végrehajtott amerikai csapásról a húszik több célpontja ellen, a csapások a Szuezi-csatorna védelmét szolgálták.
„Megint Európát kell segíteni"
A szál egy pontján JD Vance azt bizonygatta, hogy a csapások az európaiaknak kedveznének, mivel függnek ezektől a hajózási útvonalaktól, hozzátéve: „Egyszerűen utálom, hogy megint Európát kell kisegíteni”. A Hegsethként azonosított felhasználó így válaszolt: „Teljesen osztom az európaiak ingyenélésétől való irtózásodat. Ez szánalmas”.
Vance rámutatott, hogy míg az Egyesült Államok kereskedelmének csupán 3 százaléka halad át a Szuezi-csatornán, ezzel szemben az európai szállítmányok 40 százaléka áramlik keresztül ezen a tengeri útvonalon, számol be a Világgazdaság.
Éppen ezért aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a közvélemény nem fogja megérteni, miért kellene amerikai erőforrásokat bevetni a hajózási útvonal biztosítására.
„Nem vagyok biztos benne, hogy az elnök tisztában van vele, hogy ez mennyire ellentmond az Európával kapcsolatos jelenlegi kommunikációjának” – írta állítólag Vance. Később hozzátette: „Egyszerűen gyűlölöm, hogy megint Európát kell kihúznunk a bajból.”
Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó az Atlantic beszámolója szerint azzal érvelt, hogy az európai haditengerészetek nem képesek megfelelően biztosítani a hajózási útvonalat, ezért az amerikai hatóságok majd meghatározzák a kapcsolódó költségeket, és azokat Európára terhelik.
Stephen Miller, Trump egyik legfőbb tanácsadója erre felteszi a kérdést: „És ha Európa nem fizet? Ha az Egyesült Államok hatalmas költségek árán helyreállítja a szabad hajózást, akkor valamilyen további gazdasági hasznot kellene ebből kinyerni cserébe.”
Trump nem tudott a kiszivárgásról
Brian Hughes, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője elmondta, hogy „nem szándékolt” módon a minősített adatokról szóló kommunikáció részesévé vált egy arra fel nem hatalmazott személy. A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője az üggyel kapcsolatban megjegyezte, hogy ugyan illetéktelenül vált a csoport tagjává egy személy, ugyanakkor, ami nyilvánosságra került bemutatja, hogy az adminisztráció vezető tisztségviselői között mély és átgondolt koordináció van szakpolitikai kérdésekben. Brian Hughes megjegyezte, a húszik elleni katonai akció sikere demonstrálta, hogy az nem jelentett kockázatot sem amerikai katonákra, sem a nemzetbiztonságra.
Donald Trump amerikai elnök nem tudott semmiről „Nos, nem lehetett túl hatékony az üzenet kiszivárgása, mert a támadás tényleg nagyon sikeres volt, ezt biztosan elmondhatom. De én semmit nem tudok róla. Most hallok erről először” – monda Donald Trump.
„Mike Waltz egy idióta”
Az ügy szóba került a kongresszus felsőházában, ahol Chuck Schumer demokrata szenátor bírálta, hogy vezető tisztségviselők érzékeny kormányzati információkat osztottak meg egymással egy külső internetes platformon.
A Politico amerikai kiadása szerint Waltz, aki állítólag meghívta a zárt chat-csoportba az Atlantic újságíróját, könnyen lehet, hogy bűnbakká válik a botrány miatt. A végső döntés Trump kezében van. A lap szerint két magas rangú fehér házi tanácsadó felvetette, hogy Waltznak le kellene mondania, hogy ne hozza az elnököt kellemetlen helyzetbe. Egy, a Fehér Házhoz közel álló személy ennél is nyersebben fogalmazott: „A Fehér Házban egy dologban mindenki egyetért: Mike Waltz egy idióta.”
CSAK SAJÁT