Kamala Harris elfogadta a jelölést „minden amerikai nevében”

„A nép nevében, minden amerikai nevében, (…) elfogadom a jelölésüket az Amerikai Egyesült Államok elnöki tisztségére” – jelentette ki a tömeg éljenzése közepette Kamala Harris, a Demokrata Párt chicagói kongresszusán.

A regnáló államfő Joe Biden visszalépése nyomán a demokraták államfőjelöltjévé előlépett Harris személyes hangvételű beszédében felidézte gyermekkorát, azt ahogyan Indiából bevándorolt édesanyja nevelte őt. „Kemény asszony volt, igazi úttörő. Arra nevelt, hogy ne siránkozzunk az igazságtalanság miatt, hanem tegyünk ellene” – mondta. Azt ígérte, hogy megválasztása esetén az ország érdekeit pártja és a saját érdekei felé helyezi majd, „minden amerikai elnöke” lesz.

Beszédében széles kontrasztot húzott saját maga és a republikánus jelölt, a korábbi elnök Donald Trump között, aki szerinte sok szempontból komolytalan, és ha visszahoznák a Fehér Házba az súlyos következményekkel járna. Riválisa korábbi mandátumát bírálta, ugyanakkor felemlegette bűnvádi ügyeit és azt a Projekt 2025-öt, amelytől bár Trump a nyilvánosság előtt igyekezett eltávolodni, de Harris szerint veszélyes kormányzást hozna. „Gondoljanak bele, hogy ismét hatalomra kerülnek szabadon engedné az erőszakos szélsőségeseket. Börtönbe záratná az újságírókat, politikai ellenfeleit és bárkit, akiben ellenséget lát. A hadsereget az állampolgárok ellen használná” – ecsetelte.

Fotó: Agerpres/EPA

Meglátása szerint Trump „önmagáért és milliárdos barátaiért küzd”. Ezzel szemben Harris „új utat nyitna”, védené a középosztályt, egy „lehetőségekre épülő gazdaságot” szeretne létrehozni, ahol mindenkinek esélye lehet a sikerre. Azt ígérte, hogy véget vet a lakhatási válságnak, megvédi a szociális és az egészségügyi ellátást. Nyíltan felszólalt az abortusz védelmében is.

Beszédében nem foglalkozott közvetlenül azzal, hogy többen demonstrálnak amiatt, hogy az Egyesült Államok támogatja Izraelt, ugyanakkor Harris is tűzszünetre szólított fel Gázában. Elkötelezte magát ugyanakkor amellett, hogy támogatja Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban, továbbá megígérte, hogy megválasztása esetén ismét előterjeszti azt a kétpárti határbiztonsági törvényjavaslatot, amelyet korábban Donald Trump meghiúsított.

Szerinte az ország nem annyira megosztott, mint ahogyan azt ellenfele állítja, sokkal több a közös az amerikaiakban, mint ami elválasztja őket. „Amerika, mutassuk meg egymásnak és a világnak, kik vagyunk és milyen értékekkel bírunk. Szabadság, lehetőség, együttérzés, méltóság, igazságosság és végtelen lehetőségek” – zárta beszédét Kamala Harris.

Beszédét Donald Trump is figyelemmel követte és közösségi oldalán kritizálta azt. A BBC alapján többek között azt írta, hogy „miért nem tett valamit azok ellen a dolgok ellen, amikre panaszkodik?”.

Ismeretes, hogy amióta Kamala Harris versenybe szállt az államelnöki tisztségért a demokraták kampánya friss lendületet vett, ugyanakkor felmérések szerint továbbra is rendkívül szoros küzdelem várható novemberben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?