Izrael biztonságát veszélyezteti a Netanjáhú által erőltetett bírói reform

Az öt előrehozott választás után decemberben beiktatott izraeli kormány gátlástalanul felhasználja mindössze négyfős parlamenti többségét, hogy átverjen olyan jogszabályi változtatásokat, amelyek átrendezik az állam működésének alapjait. Teszi ezt annak ellenére, hogy a társadalomnak nagyjából a fele nyilvánvalóan ellenzi a javasolt módosításokat, amiként azt a 30 hete tartó utcai tiltakozások jelzik. Tiltakoznak a biztonsági és hírszerző erők tagjai is, a tartalékosok szolgálatmegtagadással fenyegetőznek.

Az izraeli parlament ellenszavazat nélkül fogadta el az átfogó igazságügyi reform első darabját. Kár volna azonban ebből összhangra következtetni. Ellenkezőleg, a voksolás 64–0 arányú eredménye a 120 tagú Kneszetben azt mutatja, hogy Izraelben csaknem tökéletes a politikai megosztottság.

A hétfőn harmadik, egyben utolsó olvasatban elfogadott törvény értelmében a legfelsőbb bíróság ezentúl nem semmisítheti meg a kormány döntéseit „ésszerűség” alapján. A hatalomba decemberben visszatért Benjámín Netanjáhú miniszterelnök és szélsőjobboldali elemeket is tartalmazó koalíciója azzal érvel, hogy csupán helyreállítaná a demokráciát, több évtizedes „bírói diktatúra” után. Meglátásuk szerint a legfelsőbb bíróság túlságosan balra billent.

Fotó: Agerpres

Izrael nem rendelkezik írott alkotmánnyal, a „hiányt” pedig a legfelsőbb bíróság pótolja. Az évek során a bíróság aktivizmusa egyre erőteljesebbé vált, különösen azután, hogy a 90-es években a Knesszet elfogadott egy sor úgynevezett alaptörvényt. Ezekre hivatkozva a bíróság érvénytelenített olyan jogszabályokat, amelyek a testület által alapvetőnek tekintett jogokat sértettek.

Például egy 2007-es ítéletében a bíróság „ésszerűtlennek” nyilvánította a kormánynak azt a döntését, hogy csak bizonyos osztálytermeket erősítsenek meg a Gázai-övezet szomszédságában található iskolákban. A bírák megállapították, hogy a rakétatűz valamennyi diák életére súlyos és napi fenyegetést jelent, ezért kötelezték a kormányt, hogy az érintett tanintézményekben minden tantermet megerősítsen. Egy másik ügy, amelyben a bíróság az ésszerűségre hivatkozott, személyesen érintette Netanjáhú egyik szövetségesét. Aryeh Deri, az ultra-ortodox Shas párt elnöke az idei év elején azért volt kénytelen távozni a belügyminiszteri posztról, mert a bíróság „szélsőségesen ésszerűtlennek” minősítette a jelenlétét a kormányban, miután felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték adócsalás miatt.

A kormány törvénymódosítása egy tágabb csomag része, a cél drasztikusan korlátozni a túlságosan progresszívnek tartott legfelsőbb bíróságot. Az ésszerűségi záradékon kívül a kormány azt tervezi, hogy csökkenti a bíróság hatáskörét a törvények felülvizsgálatában. A Knesszet egyszerű többséggel felülbírálhatná az ilyen bírósági döntéseket. Ugyanakkor a kormánynak nagyobb beleszólása lenne a bíróság tagjainak a kinevezésébe. Így a „reform” átvitele lényegében egyet jelentene a fékek és ellensúlyok megszűnésével.

Az ellenzők szerint a változtatások Izrael demokratikus berendezkedését veszélyeztetik, és magukban hordozzák a többségi uralom kockázatát. Aggályaikat látszik igazolni a Netanjáhú által vezetett – négy év alatt öt előrehozott választás után beiktatott – kormány, amikor gátlástalanul felhasználja a mindössze négyfős többségét, hogy átverjen a parlamenten olyan változtatásokat, amelyek átrendezik az állam működésének alapjait. Teszi ezt annak ellenére, hogy a társadalomnak nagyjából a fele nyilvánvalóan ellenzi a javasolt módosításokat, amiként azt az immár 30 hete tartó utcai tiltakozások jelzik.

Játék a demokráciával

Több szervezet petíciót nyújtott be a legfelsőbb bírósághoz, amelyben a hétfőn elfogadott törvényt megsemmisítését kérték. A testület szerdán bejelentette, hogy befogadta az indítványukat. Így most a bírák abban a helyzetben vannak, hogy dönteniük kell a saját függetlenségük megvédéséről.

Egyes megfigyelők párhuzamot vonnak Magyarországgal, ahol 2010-ben a parlament korlátozta az alkotmánybíróság felülvizsgálati jogkörét, a taláros testület pedig elfogadta a módosításokat, noha elvileg elmeszelhette volna a hatalmát gyengíteni hivatott törvényt.

Izraelben a bíróságra óriási nyomás nehezedik a közvélemény részéről, hogy megsemmisítse a Netanjáhú-reformot. Ha enged a kormánynak, az elmélyítheti a politikai válságot, amely az ország történetének legnagyobb tiltakozó megmozdulásait robbantotta ki.

Netanjáhú szélsőjobboldali, vallásos szövetségei éppen a demokráciára hivatkoznak, amikor amellett érvelnek, hogy a bíróság nem vizsgálhat olyan törvényt, amely korlátozza a nem megválasztott bírák beavatkozását a választott törvényhozók döntéseibe. „Az, hogy a bíróság maga döntsön a hatásköréről, nem a hatalmi ágak szétválasztása. Az nem demokrácia” – bizonygatta Simcha Rothman, a reform legfontosabb szószólója az Associated Pressnek.

A társadalom közel fele – akiket a 47 százalékos parlamenti ellenzék képvisel – nyilván másként gondolja. Az elmúlt hét hónapban százezrek tiltakoztak a terv ellen az utcákon. Az ellenállás kiterjedt a biztonsági és hírszerző erőkre is. A tartalékosok – akik a sorkatonáktól eltérően önkéntesek – azzal fenyegetőznek, hogy ha a törvény hatályba lép, nem jelentkeznek szolgálatra. A bírósági reform ily módon biztonsági kérdés is – amellett, hogy megkérdőjelezte Izrael státuszát a Közel-Kelet egyetlen modern demokráciájaként.

A miniszterelnök kritikusai azzal vádolják Netanjáhút, hogy a „bírósági puccs” valódi célja meggátolni, hogy egy független bíróság rácsok mögé küldje a korrupciós vádak miatt évek óta húzódó büntetőügyében.

Washingtoni előszobáztatás

A bírósági reform Izrael külkapcsolataira is kihatással van. Az Európai Unió szerdán közölte, hogy „szorosan és aggodalommal követi az izraeli fejleményeket”. Az amerikai kormány „sajnálatosnak” nevezte a törvény „áterőltetését a tömeges tiltakozás ellenére”, és úgy vélte, az igazságszolgáltatási reform alááshatja „a közös értékeket”. A Biden-adminisztráció ugyanakkor nemcsak szavakban fejezte ki nemtetszését. A hatalomba decemberben visszatért Netanjáhú azóta várja a meghívást a Fehér Házba, hiába. Netanjáhúnak az első telefonbeszélgetésre is február második feléig kellett várnia, és noha a múlt héten az amerikai elnök beleegyezett egy személyes találkozóba, az időpont és a helyszín továbbra sem ismert.

Az izraeli miniszterelnök az elmúlt hónapokban igyekezett megnyugtatni a Biden-adminisztrációt, hogy kormánya igyekszik széleskörű támogatást szerezni a tervezett bírói reformhoz. Noha az ígérethez nyilvánvalóan nem tartotta magát, az Egyesült Államok külügyminisztériuma kedden hangsúlyozta, hogy Washington nem csökkenti az Izraelnek nyújtott segélyeket.

A legfelsőbb bíróság azután tárgyalja a hatáskörét megnyirbáló törvényt, hogy a Knesszet visszatér a nyári szünetről.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?