Ismét megtelt a lampedusai menekülttábor
Több mint hatszázötvenen vannak a dél-olaszországi Lampedusa regisztrációs táborában - közölte a sziget idegenrendészete szerdán. Ezzel egy időben a szicíliai Trapani kikötőjében lefoglalták a Mediterranea olasz civilszervezet hajóját.
Lampedusa 450 fős tábora ismét megtelt. 650 fő tartózkodik a regisztrációs helyszínként működő befogadó központban, köztük 182 felnőtt kísérő nélküli kiskorú.
A legutolsó csoportot a Nihayet Garganey VI nevű vitorláshajó szállította a szigetre. A TOM olasz civilszervezet hajójáról van szó, amely a Szicíliai-csatornában nyújtott segítséget 23 közép-afrikainak, akik Lampedusán orvosi ellátásra szorultak égési sérülések miatt. A sziget táborából az esti órákban több száz embert Szicíliába szállítanak át.
Ezzel egy időben a szicíliai Trapani prefektusa 60 napra lefoglalta a Mediterranea Saving Humans civilszervezet azonos nevű hajóját, valamint tízezer euró bírságot szabott ki a hajó tulajdonosára és kapitányára.
A hajó augusztus 23-án érkezett olasz vizekre fedélzetén egy tízfős csoporttal. A hatóságok Genova kikötőjét jelölték ki, de a Mediterranea ezt túl távolinak találta, és a viharos időjárási viszonyokra hivatkozva Szicílián kötött ki.
A fellebbező Mediterranea hangoztatta, hogy a római jobbközép kormány az eddigi legsúlyosabb büntetést szabta ki rájuk, és két hónapra megbénították tevékenységüket.
Angelo Bonelli, a Zöldek és a Baloldal Szövetsége (AVS) politikusa úgy vélte, a Meloni-kormány migrációs intézkedései „embertelenek, és azt büntetik, aki életeket ment a tengeren”.
Riccardo De Corato, az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt képviselője, a maffiaellenes parlamenti bizottság tagja szerint a tengeri műveletek kizárólag hatósági irányítással történhetnek.
„A nemzeti törvények és nemzetközi egyezmények tiszteletben tartása mindenkinek kötelező, az operatív káosz elkerülését, az életek mentését, a migrációs áramlat hatékony ellenőrzését szolgálja” - közölte Riccardo De Corato.
A belügyminisztérium regisztrációja szerint év eleje óta több mint 43 ezren kötöttek ki az olaszországi partokon. A tavalyi év ugyanezen időszakában majdnem hasonló számban érkeztek Olaszországba.
CSAK SAJÁT