Németország és Norvégia nemet mond az olasz partoknál hajókon várakozó migránsok befogadására

A három hajó, fedélzetükön migránsok százaival, Szicília partjainál várakozik, immár több mint egy hete.

Az olasz kormány a nők és gyermekek partra szállítását mérlegeli a külföldi felségjelzésű, civil szervezetek tulajdonában levő hajókról, miközben Berlin után Oslo is nemet mondott az együttműködésre, Párizs viszont pénteken bejelentette, hogy a csaknem ezer migránsból egy kis csoportot kész befogadni. A kép illusztráció | Fotó: Agerpres/EPA

A szicíliai partoknál továbbra is három hajó vár kikötésre több mint egy hete. Fedélzetükön több mint nyolcszázan tartózkodnak. A szervezetek közösségi oldalain megjelent bejegyzések szerint "súlyos" a helyzet a hajókon, és jelentősen rosszabbodott az időjárás is, ezért egyre sürgetőbb a kikötés. A három hajó a norvég felségjelzésű Ocean Viking, amelyet a francia SOS Méditerranée szervezet működtet, a német Humanity 1, valamint a szintén norvég felségjelzésű Geo Barents, amelyet az Orvosok Határok Nélkül (MSF) tart fent.

A római belügyminisztérium továbbra is nemet mond a kikötésükre, és Berlin és Oslo együttműködését sürgeti. A tárca legutolsó közlése szerint nem kizárt a nők és gyermekek partra szállásának engedélyezése. Róma azonban feltételként szabja, hogy a hajókon azonosítsák a menedékkérelemre jogosultakat, akiket egyenesen Németországba és Norvégiába küldenének tovább.

Mostanáig Berlin nemet mondott, és Oslóból is hasonló válasz érkezett. Mindkét ország a nemzetközi jogra hivatkozik hangsúlyozva, hogy Olaszországnak a hajókhoz legközelebbi biztos kikötőként segítséget kell nyújtani a tengeren bajba jutottaknak.

Egyedül Franciaország mutatott fogadókészséget: Gérald Darmanin belügyminiszter az RMC-BMF tévécsatornának adott interjúban közölte, hogy készek befogadni az Ocean Vikingen tartózkodó nőket és gyermekeket. Jean-Christophe Combe szolidaritásért felelős miniszter szerint a hajón levő mind a 234 migránst átveszik. Nem pontosította, hogy a hajó francia kikötőben köthet-e ki.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök csütörtöki brüsszeli tárgyalásai követő nyilatkozata szerint a jobboldal kormányra kerülésével „Olaszország nézőpontja megváltozott, és elsőrendűnek az Európai Unió külső határai védelme számít, ahogyan ez az európai jogszabályokban is szerepel”.

Kapcsolódók

Kimaradt?