Egyre kevesebb szír menekült érkezik Európába
Februárban 70 százalékkal kevesebb volt a közel-keleti országból érkezett menedékkérő, mint négy hónappal korábban, írja az MTI.
Folytatódott az október óta tartó csökkenő tendencia: februárban a szíriaiak 5000 menedékjog iránti kérelmet nyújtottak be az uniós tagországok illetékes hatóságaihoz, 70 százalékkal kevesebbet, mint októberben, ami tízéves összehasonlításban a legkevesebb szíriaiak által beadott kérelmet jelenti - közölte az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége (EUAA) hétfőn.
A máltai központú uniós ügynökség jelentése kiemelte, a szíriaiak által benyújtott menedékjog iránti kérelmek csökkenése azért is figyelemreméltó, mert legalább egy évtizede a közel-keleti ország állampolgárai folyamodtak a legtöbb nemzetközi védelemért az Európai Unióban, továbbá azért is, mert a szíriaiak kérelmeinek visszaesésével egy időben, 2025 februárjában fordult elő először tízéves viszonylatban, hogy nem Németország volt legtöbb kérelmet befogadó EU-ország.
Németország februárban 12 780 menedékjog iránti kérelmet fogadott be, ami 40 százalékkal kevesebb, mint 2024 februárjában. A legtöbb nemzetközi védelem iránti kérelmet a vizsgált hónapban Franciaország (13 081) és Spanyolország (12 976) fogadta, ezek a számok az elmúlt 12 hónapban viszonylag stabilak maradtak a két ország esetében. Mellettük Olaszország (11 405) kérelmet kapott - jegyezték meg. Ez a négy ország az EU-ban benyújtott összes kérelem közel háromnegyedét fogadta - írták.
Februárban a venezuelaiak (8500) alkották a kérelmezők legnagyobb csoportját, kérelmeik az összes beadvány 12 százalékát tették ki. Őket az afgánok (11 százalék), a szíriaiak (7 százalék), majd a bangladesiek, ukránok, törökök és kolumbiaiak (4-4 százalék), továbbá a pakisztániak, peruiak és az egyiptomiak (3-3 százalék) követték.
Kiemelték azt is, hogy amíg az elmúlt két évben a kérelmek elismerési aránya uniós szinten 40 százalék körül mozgott, addig 2025 januárjában és februárjában a kérelmezők mintegy 25 százaléka kapott menekültstátuszt vagy kiegészítő védelmet nyújtó határozatot első fokon. Ez a legalacsonyabb elismerési arányt jelenti a koronavírus-járvány 2020-as európai megjelenésének első hónapjai óta - jegyezték meg.
A szíriaiaknak kedvező menedékjogi határozatok száma 2025 januárjában és februárjában is körülbelül 1600 volt, ami mindössze 14 százalékos elismerési arányt jelent, szemben az előző hónapok mintegy 90 százalékos arányával. Ennek oka egyebek mellett az, hogy számos uniós ország ideiglenesen felfüggesztette a szíriaiak által beadott kérelmek feldolgozását a közel-keleti ország biztonsági és politikai helyzetének tisztázódásáig, továbbá sok szíriai vonta vissza menedékjog iránti kérelmét - írták.
Az uniós ügynökség adatai szerint a tagországokban február végén körülbelül 964 ezer menedékjog iránti kérelem várt elbíráslásra első fokon. Közülük a legtöbb szíriai (113 ezer), venezuelai (100 ezer) és a kolumbiai (89 ezer) kérelmező volt.
A vizsgált hónapban a kérelmek mintegy 52 százalékát olyan országok állampolgárai nyújtották be, amelyek esetében az elismerési arány 2024-ben 20 százalék vagy annál alacsonyabb volt. Ezek közé Kolumbia (5 százalék), majd Banglades, Egyiptom és Marokkó (mindegyik 4 százalék) tartozik - tette hozzá jelentésében az uniós ügynökség.