Iránban, Oroszországban és Ukrajnában is bevásárolhatott a Hamász

A méreteiben példátlan izraeli vérengzés során a Hamász palesztin iszlamista szervezet hatalmas fegyverarzenált vonultatott fel. Az eszközök eredete az egyik leggyakrabban feltett kérdés a szombati támadással kapcsolatban.  A legkézenfekvőbb „delikvens” Irán, de távolról sem az egyetlen.

A Hamász célja a szombati támadással az volt, hogy a szárazföldi inváziótól híresen idegenkedő Netanjahu-kormányt rákényszerítse a Gázai-övezetbe való visszatérésre, vélik az elemzők. A Hamász egyik magas rangú tisztviselője az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozva nem is rejtette véka alá, hogy készülnek a gerillaharcra; azt mondta, a hétvégi harcokban a szervezet mindössze kétezret használt fel a 40 ezer harcosból, amely a rendelkezésére áll „csak Gázában”.

Fotók: Agerpres/EPA

Ha az iszlamista szervezet csapdába akarja csalni az izraeli hadsereget a világ egyik legsűsűbben lakott övezetében, akkor értelemszerűen rengeteg fegyvert halmozott fel, polgári épületekben és speciálisan erre a célra épített földalatti raktárakban. Kérdés, hogy honnan szerezte be ezeket a fegyvereket, és nem utolsó sorban azt a hatalmas arzenált, amelyet a méreteiben példátlan szombati támadásban felvonultatott.

A legkézenfekvőbb „delikvens” Irán. A perzsa állam a fő szponzora nemcsak a Hamásznak, hanem az Izraelt Libanonból fenyegető Hezbollahnak is. Teherán üdvözölte ugyan a Hamász Izrael elleni támadását, de tagadta, hogy köze lett volna az akció tervezéséhez vagy kiviteléséhez.

Csütörtökön az izraeli légierő használhatatlanná tette a szomszédos Szíria két repülőterét – Damaszkuszban és Aleppóban –, hogy elvágja az Iránból érkező esetleges utánpótlást, de ez inkább preventív, mint megtorló csapásnak tűnik.

Honnan származhatott tehát az irdatlan mennyiségű kézifegyver és lőszer, gránátokat eregető drón és több ezer rakéta, amit a szombati támadásban felhasználtak? A kérdés annál is inkább indokolt, mert a Gázai övezet egy 40 kilométer hosszú és 10 kilométer széles zárvány, természeti erőforrásokkal vagy nehéziparral nem rendelkezik, és több mint másfél évtizede szigorú blokád alatt áll Egyiptom és Izrael részéről.

A válasz szakértők szerint összetett – „az álnokság, improvizáció, kitartás és egy fontos külső támogató kombinációja”, írja a CNN.

És mégis Irán?

Noha a mostani eseményekben nem bizonyított Teherán érintettsége, Irán hosszú évek óta támogatja a radikális palesztin szervezeteket, pénzzel és fegyverekkel. Utóbbiakat alagutakon vagy az Izrael földközi-tengeri blokádját kicselező hajókon juttatják be az az enklávéba. A Hamász alagútrendszere továbbra is kiterjedt annak ellenére, hogy Izrael és Egyiptom rendszeresen rombolja – mondta Bilal Saab, a washingtoni Közel-Kelet Intézet (MEI) védelmi és biztonsági programjának vezető igazgatója a CNN-nek. A kézifegyverek mellett a Hamász nagy hatótávolságú – akár 150 kilométerre lévő célpontokat elérni képes – rakétákat is kapott Irántól. Ezeket az eszközöket többnyire az izraeli haditengerészet figyelmét kijátszva juttatták el Gázába. Ugyanakkor Irán mérnökök és munkások képzésével segítette a palesztinokat.

Az utóbbi években a Hamász képessé vált arra, hogy földalatti létesítményeiben rakétákat, Kalasnyikovokat és lőszert gyártson. A szükséges alapanyagot paradox módon a legtöbb esetben az izraeli hadsereg menetrendszerinti bombatámadásai szolgáltatják – mutatott rá Ahmed Fouad Alkhatib a Washington Institute 2021-es közel-keleti fórumára írt cikkében. A gázai infrastruktúrát pusztító légicsapások által „felszabadított” fémlemezeket, csöveket, betonacélt, elektromos vezetékeket és a fel nem robbant izraeli muníciót a Hamász újrahasznosítja. Így közvetve az izraeli hadsereg hozzásegíti olyan anyagokhoz, amelyeknek a bevitele amúgy szigorúan ellenőrzött vagy egyenesen tiltott Gázában.

Ali Barakeh, a Hamász emigrációban élő vezetésének tagja az Associated Pressnek nyilatkozva elismerte, hogy Irán és a Hezbollah korábban is segítette a Hamászt, de hangsúlyozta, hogy a 2014-es gázai háború óta a palesztin fegyveres csoport saját maga gyárt rakétákat és képezi ki a harcosait.

Mindazonáltal a CNN által megszólaltatott szakértők úgy vélték: rakétákat kilőni, akár tömegesen is, relatíve egyszerű, viszont a szombati vérengzésben felvonultatott arzenált felhalmozni, mozgatni és bevetni úgy, hogy ne neszelje meg az izraeli, egyiptomi vagy szaúdi hírszerzés – „nehéz belátni, hogy a palesztin militánsok hogyan tudták volna ezt megtenni iráni útmutatás nélkül".

Mindenesetre az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője, John Kirby szerint nincs bizonyíték arra, hogy Irán közvetlenül részt vett volna az Izrael elleni akció tervezésében, finanszírozásában vagy jóváhagyásában. Több amerikai hírforrás is beszámolt a kongresszusi képviselőknek adott hírszerzési tájékoztatásról, amely szerint a magas rangú iráni vezetőket is meglepte a Hamász szombati véres támadása.

Feketekereskedelem vagy hamis zászlós művelet?

 A Hamász az Ukrajnának küldött nyugati fegyverszállítmányokból is gyarapíthatta az arzenálját, Kijev és Moszkva pedig kölcsönösen egymást vádolja emiatt. Elsőként Dmitrij Medvegyev volt orosz miniszterelnök, az Orosz Föderáció biztonsági tanácsának elnökhelyettese szellőztette meg egy Telegram-üzenetben, hogy a kijevi „neonáci rezsimnek” szállított fegyverek is felbukkantak az izraeli konfliktusban. Azt állította, „Ukrajna korrupt hatóságaitól” már a múltban is a globális feketepiacra kerültek a Nyugattól segély formájában kapott javak, például gáz, olaj vagy élelmiszer. Izrael moszkvai nagykövete, Alexander Ben Zvi azt mondta a TASZSZ orosz hírügynökségnek: nincsenek információik arról, hogy az Ukrajnának szállított fegyverek a Hamász kezébe kerültek volna.

Másfelől az ukrán katonai hírszerzés (GUR) Oroszországot vádolta azzal, hogy a Hamásznak adott át fegyvereket, mégpedig állítása szerint az USA-ból és az EU-ból származó olyan eszközöket, amelyeket az ukrán csapatoktól zsákmányolt az invázió 20 hónapja alatt. „Moszkva azután egy hamis zászlós művelet részeként azt állítja, hogy az ukrán hadsereg »rendszeresen« ad el ilyen nyugati adományfegyvereket a Hamásznak” – tette hozzá a GUR közleménye.

A szóváltást idéző Newsweek idézett egy korábbi, júniusi beszámolójából, amely szerint az izraeli hadsereg aggódik annak lehetősége miatt, hogy az Ukrajnába özönlő amerikai és nyugati gyártmányú fegyverek Izrael közel-keleti ellenségeinek – a Hezbollah és a Hamász – kezébe kerülhetnek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?